روش ها

روش ها

نسخه های کاربردی و کوتاه

محل لوگو

نظرسنجی سایت

به نظر شما تولید محتوا در کدام حوزه بهتر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 134
 • بازدید دیروز : 106
 • بازدید کل : 247403

روش های ایجاد کمپین های موفق بازاریابی مستقیم


روش ها- عمدتاً در سه جزء در بازاریابی وجود دارد: پیام، رسانه ها برای ارائه آن، و بازار برای دریافت و پاسخ به آن. هیچ یک از این ها نمی تواند بدون دیگری کاربردی داشته باشد، این بدین معنی است که هر کدام دیگری را تغذیه می کند.چندین روش برای تضعیف این مثلث بازاریابی وجود دارد، اما تنها یک روش برای دریافت صحیح آن وجود دارد: پیام مناسب، بازار مناسب، رسانه مناسب.

اکنون بیایید تا به طور مؤثر و همزمان به این سه بخش کاربردی نگاهی بیندازیم.

بازارها

وقتی شما تصمیم می گیرید تا از رسانه ها استفاده کنید، بسیار مهم است که بدانید برای رسیدن،جذب کردن، علاقه مند کردن و ترغیب چه کسی می کوشید و بدانید آنها مایلند به چه شکلی به آنها پیشنهاد شود و اطلاعات و پیشنهادها را دریافت کنند. وقتی شما پیام خود را آماده می کنید باید بدانید این پیام برای چه کسی مناسب است و برای چه کسی مناسب نیست.

با این حال بازاریابی بیشتر محصول محور است، نه مشتری محور. و عمدتا بازاریابی بسیار گسترده، مبهم و عمومی است نه محدود، متمرکز و خاص. متاسفانه اکثر بازرگانان نمی توانند به طور صحیح و کامل توضیح دهند چه کسی می‌خواهد پاسخ دهد، چه کسی مشتری ایده آل آنها یا چه کسی مشتری فعلی شان است.

من با بسیاری از نمونه ها در طول این سال ها سر و کار داشته ام. بگذارید درباره نمونه ا‌ی به شما بگویم که آموزنده است. من کارهای بسیار زیادی با یک پزشک کایروپراکتیک خاص انجام دادم.ما بهطورخیلی دقیق بایگانی‌های او و بیمارانش را بررسی کردیم تا به اکثریت بیماران بیمه شده نقدی او که دو چیز مشترک داشتند پی ببریم: یکی اینکه آنها به جای ویزا کارت یا مستر کارت با استفاده از کارت های امریکن اکسپرس پول خود را پرداخت کرده اند، و دوم اینکه که آنها در مجله Prevention عضو بودند.

در پایگاه ایمیل های تجاری، شما می توانید فهرست مشترکین مجله Prevention را که بر اساس کدپستی و همچنین از طریق جنسیت، سن و... دسته‌بندی شده‌اند اجاره کنید، و فهرست دارندگان کارت اعتباری امریکن اکسپرس را بر اساس کد پستی اجاره کنید، موکل من تنها فهرست افرادی را که در هر دو فهرست وجود داشتند انتخاب کرده است. چون او می بایست حداقل پنج هزار اسم را از فهرست اجاره می‌کرد، این کار برای او ۷۰۰ دلار هزینه در بر داشت و او تنها توانست اسامی ۲۷ نفر را در حوزه اش به دست آورد. یعنی در ازای هر نام حدود ۲۶ دلار پرداخت کرد. بسیاری از صاحبان کسب و کار فریاد می زنند که «این پول بسیار زیادی است!» اما از ارسال ۲۷ ایمیل متوالی، او توانست ۱۱ نفر را به دفتر خود بکشاند، که نتیجه آن 9 بیمار، 800/27 دلار درآمد فوری، به اضافه ارزش بلند مدت و ارجاعات. این قدرت بالقوه لیزر بازاریابی هدفمند است. مردم به راحتی و به سرعت به اطلاعاتی که مستقیماً با علایق آنها مرتبط هستند علاقه‌مند می‌شوند. به ویژه اطلاعاتی که اسرار جذاب، راه حل مسائل، پیشگیری از خطرات بزرگ و مزایای اغواکننده را وعده می‌دهند. این تجویزی برای پیشرفت غیرمنتظره ارتباطات جذاب است.

یک راه خوب برای فکر کردن درباره اطلاعاتی که می توانید ایجاد کنید و پیشنهاد دهید، مانند طعمه است و یک اصل مهم این است که «طعمه را با آن موجود تطبیق دهید.» در بازاریابی، «طعمه» به معنای دو چیز است: پیام شما و هر چه شما برای جرقه زدن یک واکنش مستقیم ارائه می دهید، این می‌تواند نوشته های چاپی و اطلاعات به عنوان یک خدمت رایگان یا یک هدیه باشد.

بیشتر بازرگانان با تبلیغات و بازاریابی شان به نتایج ضعیفی می‌رسند زیرا آنها هیچ طعمه ای ندارند، یا طعمه شان برای کسانی که می خواهند جذب کنند اشتباه و نامناسب است. یک موضوع مهم تر درباره طعمه این است که بیشتر بازاریابی کسب و کار، عمومی، برای همه به یک اندازه مناسب است. بازاریابی بیشتر با ابزارهای عمومی انجام می شود مانند: یک بروشور، یک کاتالوگ و یک وب سایت برای همه.

 

برای اینکه در بازاریابی حرفه ای شوید کتاب زیر را بخوانید.

برای خرید روی جلد کتاب کلیک کنید

کتاب بازاریابی

رسانه ها

فهرست انتخابهای رسانه ای شما طولانی است، و آنها به سرعت در حال گسترش هستند. بنابراین چگونه تشخیص می‌دهید که چه رسانه ای مؤثر و ضروری است؟ اول اینکه این مسئله بسیار متفاوت از کسب و کار است. و مهم‌تر از همه کسی است که این رسانه ها می‌خواهند جذب کنند، آیا آن شخص توجه می‌کند و به رسانه‌ها واکنشی نشان می‌دهد؟ یک نکته حتمی این است که اگر این رسانه نتواند برای ارائه یک پیام پاسخگویی مستقیم استفاده شود آن را کنار بگذارید.

توجه کنید که تنها آنچه مخاطبان مورد نظر شما ترجیح می‌دهند و با آنها سرگرم می شوند مهم است، نه آنچه شما ترجیح می دهید.

ماموریت شما این است که تا می توانید سعی کنید روش هایی را برای استفاده از رسانه های مختلف پیدا کنید. بیشتر صاحبان کسب و کار تنها به یک، دو یا سه ابزار جذب مشتری وابسته هستند، و خودشان را با ایجاد وقفه ناگهانی در کسب و کار و رقابت تهاجمی‌تر آسیب پذیرتر می کنند.

روش های ایجاد کمپین های موفق بازاریابی مستقیم
انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روشی مؤثر برای رهایی از حس گناه


در نظر گرفتن شکست به عنوان دعوتی برای توسل جستن به خداوند، یکی از مفیدترین روش های برخورد با مشکل است. شرمسار بودن، احساس گناه کردن و این که تصور کنیم شایسته عفو و بخشش الهی نیستیم، راه مناسبی برای یافتن راه حل های معنوی نیست. سعی کنید این جملات را با خود تکرار کنید:« من در درگاه خداوند گناهکار نیستم. فقط به گونه ای عمل کرده ام که مانع یگانگی و وحدت کامل من با خداوند می شود. این اعمال و رفتار من به عنوان موانعی برای دستیابی به راه حل های معنوی به شمار می روند. از هم اکنون تلاش می کنم این موانع را از زندگی خود خارج سازم.»

اگر مفهوم گناهکار بودن را در نظر بگیریم در آن صورت تصویری از تحقیر نفس و گناه، در ذهن ایجاد می شود اما اگر مفهوم مانع بودن را در نظر بگیریم، در آن صورت تصویری در ذهن ایجاد می شود که نشان می دهد ما برای غلبه بر موانع، صاحب قدرت و اختیار هستیم.

ما اینطور پرورش یافته ایم که به عباراتی همچون گناه و مجازات بیندیشیم. این اندیشه ها با تأکید بر این که ما ضعیف هستیم و در اشتباهیم، قدرت و اختیار را از ما سلب می کند.

اگر رنج، غم و غصه را به عنوان درس زندگی و یا فرصت های طلایی در نظر بگیریم راهی را انتخاب کرده ایم که به ما قدرت و اختیار عمل می دهد. ما می توانیم تصور نادرست گناهکار بودن و در انتظار مجازات به سر بردن را کنار بگذاریم و روحمان را تعالی ببخشیم. جهت دستیابی به راه حل معنوی برای مشکلاتمان فقط باید بر ایجاد راه حل تمرکز کنیم. انسانی که خود را غرق گناه می داند از حرکت و فعالیت باز می ایستد و مطیع و تسلیم باقی می ماند. هنگامی که گناهی را به عنوان مانع برای رسیدن به سطح بالای آگاهی تصور کنیم هنوز مسئولیت بزرگی بر دوش داریم که باید به ثمر برسانیم. در این حالت از خود می پرسیم:«از این مانع چه درسی باید بیاموزم؟ برای این که بار دیگر با این مانع مواجه نشوم باید چه کاری انجام دهم؟»

کتاب وین دایر

برای مطالعه بیشتر روی جلد کتاب کلیک کنید

پاسخ بسیاری از سوالات شما در این کتاب است.

مهاتما گاندی، درباره ارزش جنبه ی تاریک زندگی انسان ها سخنانی ارزشمند اظهار کرده است. طبق سخنان گاندی، جنبه ی تاریک و نقاط سیاه زندگی بشر نیز موهبت های الهی هستند و نباید آن ها را هم چون اعمالی گناه کارانه بدانیم که سبب مجازات و کیفر می گردند. اعتقاداتی که توسط والدین و پیشینیان به ما منتقل شده اند، مفهوم گناه را در ذهنمان به وجود آورده اند.

این نکته، مفهوم موانع را به شما آموزش می دهد تا به آگاهی برسید و با خدای درونتان یکی شوید. اگر از دستوراتی که به عنوان قانون زندگی پذیرفته اید، تخلف ورزیده اید، اگر دزدی کرده اید، مرتکب کلاهبرداری شده اید، دروغ گفته اید، طمع ورزیده اید، یا به جسم و روح انسان دیگری لطمه زده اید، سعی کنید این اعمال را همچون موانعی در جهت یکی شدن با الوهیت درونتان به شمار آورید. به خودتان یاد آوری کنید که باید به جنبه ی والای خویش بیشتر عشق بورزید. سپس قدرت و اختیاری به دست آورید تا موانع را از سر راهتان بردارید.

در نظر گرفتن اعمال نابجا به عنوان موانع، رهایی بخش است. با خودتان بگویید:« من هنوز موانعی بر سر راهم دارم که به من تحمیل شده است و مرا از راه حل معنوی مشکلم دور می سازد.» و این جمله قدیمی را فراموش کنید:«من یک گناهکار هستم و هیچ امیدی ندارم مگر اینکه خداوند مرا ببخشاید.» جمله ی اول به انسان قدرت و صلابت می بخشد و جمله ی دوم انسان را به سمت نابودی پیش می برد. جمله اول، شما را به سمت راه حل معنوی هدایت می کند. در حالی که جمله ی دیگر شما را منفعل و بی حرکت نگه می دارد.

یادتان باشد فقط زمانی می توانید اشتباهات خود را در آینده اصلاح کنید که خود را ببخشایید و وجود برتر و متعالی خویش را مقاوم و استوار در حال عبور از موانع در نظر بگیرید. توبه ی خالصانه و واقعی به این معنا نیست که دائما از اشتباهات خود احساس نگرانی و غم و اندوه داشته باشید، بلکه به این معناست که در آینده از انجام اعمالی که روزی سبب پشیمانی شما شده اند، بپرهیزید.

فراموش نکنید!

در تعالیم ناب دین مبین اسلام، بزرگترین گناه، نا امیدی از درگاه حق تعالی است. و نا امیدی نتیجه حس گناه آلود بودن و تحقیر روح والای انسانی است.

برگرفته از کتاب برای هر مشکلی راه حلی معنوی وجود دارد/ اثر دکتر وین دایر

روشی مؤثر برای رهایی از حس گناه
انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روشی برای غر نزدن!


بعیده کسی تو این دنیا باشه که با خودش حرف نزنه یا از درون خودش از خودش تعریف یا انتقاد نکنه.به این میگن "خود گفتمانی".

گاهی مثبت میگیم و گاهی هم حتی به خودمان بد و بیراه میگیم. خیلی از مشکلاتی که ما در زندگی روزمره داریم، آدمای دیگه قبلا اون رو تجربه و حل کرده‌اند.

خیلی از پژوهشگران و دانشمندان، قبل از ما مشکلات و مسائل زندگی ما را بررسی کرده‌اند و روش درست رو ارائه کرده‌اند. اما ما خیلی اوقات از این روش ها و تجربیات اطلاعی نداریم که اگه داشته باشیم می تونیم مشکلات جاری زندگی رو بهتر بشناسیم و درست تر حلشون کنیم.

"خود گفتمانی منفی" از دوران کودکی در انسانها شکل می گیره. جالبه بگم که خیلی از حرف هایی که بچه های کوچک توی زبون میارن، در واقع حرف هاییه که اونا دارن با خودشون میگن اما چون مثل بزرگ‌ترها سیاست رفتاری ندارن و خودشون رو فیلتر نمی کنن اون حرف ها رو بلند میگن و در نتیجه ما اونها رو می شنویم، اما هرچی که بزرگتر میشن یاد میگیرن که نباید حرف هایی رو که با خودشون میگن رو بگن.

اینه که وقتی سنشون بالا میره آروم آروم با خودشون حرف می زنن اما هیچ وقت متوقفش نمی‌کنن؛ مثل من و شما.

حالا اصلاً مگه خود گفتمانی منفی مخربه؟

دلیل علمی برای مخرب بودنش وجود داره؟

بله. مثلا خود گفتمانی منفی میتونه روی وزن ما اثر بذاره به این دلیل که وقتی خودمون رو سرزنش می کنیم یه راه برای گریز از ناراحتی اینه که بیشتر غذا بخوریم تا خودمون را آروم تر کنیم. البته برای بعضی ها نتیجه عکس داره و باعث میشه از شدت ناراحتی کمتر غذا بخورن. در هر حال میتونه تعادل غذایی ما را برهم بزند.

همینطور خود گفتمانی منفی میتونه با ایجاد استرس فیزیکی، وضعیت متابولیکی ای در ما ایجاد کنه که کاهش وزنمان را خیلی سخت تر کنه و درکل خیلی مضر است.

برای اینکه خود گفتمانی منفی را از بین ببریم اولاً باید ببینیم چه عواملی باعث خود گفتمانی منفی میشه.

سه تا از اصلی ترین عوامل را بررسی کردیم:

1. کمال گرایی: اساساً وقتی که هر اتفاق و نتیجه‌ای رو به دو دسته عالی یا بد تقسیم بندی کنیم؛ وقتی نتیجه دلخواهمان را کسب نمی‌کنیم کلاً خودمان را شکست خورده می بینیم و سرزنش می کنیم. در واقع نمی تونیم اتفاقات و دستاوردها را خاکستری ببینیم و نگاه متعادلی به آنها داشته باشیم اینه که به محض اینکه نتیجه دلخواهمون رو نمی گیریم، شروع می کنیم با خودمون غرولند کردن.

2. هر اتفاق ناخوشایندی که می افته اون رو ناشی از ضعف خودمون می بینیم.

مثلاً اگه عده‌ای از دوستانمون رو به جشنمون دعوت کنیم و اونها به هر دلیلی نتونن بیان، خودمون رو سرزنش می کنیم که احتمالا مشکل از ما بوده که اونها به جشن ما نیامدند. اینه که باز شروع می‌کنیم به سرزنش کردن خودمون و هزار تا فکر منفی درباره خودمون.

3. ذهنمون صرفا معطوف به مسائل منفی باشه.

مثلا اگر سفر بریم به جای اینکه ذهنمون رو معطوف به زیبایی های سفر کنیم به تاخیر هواپیما یا به ترافیک کلافه کننده جاده فکر می‌کنیم و همش با خودمون غرولند می‌کنیم.

مدیریت ذهن

کتابی بسیار مفید و مرتبط با مطلب

برای تهیه کتاب روی عکس کلیک کنید

 

خب حالا راهکار مبارزه با خود گفتمانی منفی چیه؟

1.به محض اینکه شروع به غرولند کردیم، اونها رو روی یک تکه کاغذ بنویسیم.

خانم الکساندرا که یک مربی تغذیه هستش، توصیه می کنه که اگه رژیم سفت و سخت گرفتیم و قرار نبود پیتزا بخوریم اما وسوسه شدیم و خوردیم، روی یک تکه از کاغذ بنویسیم: "درسته که امروز یه پیتزا خوردم اما خوردنی های جذاب دیگه ای هم بود که تونستم جلوی خودم رو بگیرم و نخوردمشون."

2. زاویه نگاهمون رو تغییر بدیم.

مثلا به این فکر کنیم که نگرانی پیش آمده از یک اتفاق تا ۵ سال آینده چه تاثیری روی سرنوشت ما می گذارد. اگه تاثیری نداره که توی اغلب موارد هم همین طور هستش، خیلی ارزش غرولند رو نداره و فقط ما داریم توی ذهنمون بزرگش می کنیم.

3. می تونیم با صدای بلند افکار منفی خودمون را بگیم.

مثلا با یک دوست صمیمی و یا حتی توی خلوت خودمون. این کار باعث میشه که حس کنیم یه پشتیبان داریم که حرفمون رو میشنوه. اگه کسی رو نداشتیم سعی کنیم اونا رو برای یک نفر فرضی بلند بگیم و از طرف اون خودمون رو زیر سوال ببریم این مکالمه فرضی باعث میشه که بفهمیم خیلی از این غرولندها غیرمنطقی اند.

4.سعی کنیم با افرادی که مثبت اندیش هستند، رفت و آمد بیشتری داشته باشیم. طریقه مواجهه این افراد با مسائل و شیوه برداشتشان از مسائل، می تونه مثبت اندیشی رو در ما تقویت کنه و باعث میشه که کمتر به خودمون غر بزنیم.

5.برای یک هفته، تمام افکار منفی مان را و شرایطی را که دچار خود گفتمانی منفی می شویم رو بنویسیم. آخر هفته هم بشینیم و تمام اون افکار رو و شرایطی که باعث ایجاد اونها میشه رو بررسی کنیم، بعد ببینیم که آیا واقعا اون افکار ریشه منطقی دارند یا زاییده ی بدبینی افراطی ما هستند؟ مثلا اگر واقعا از وزن زیاد مون متنفریم و همیشه خودمون رو سرزنش می کنیم، ببینیم چی باعث میشه که به این مسئله فکر کنیم؛ دوستمون؟ همسرمون؟ نگاه غریبه ها و...

گاهی این آدم ها هستند که با حرف زدن و گفتار شون باعث میشن که به خودمون نگاه منفی داشته باشیم و هی غرغر کنیم. علاوه بر این، منصفانه و بدون هیچ تعصبی ببینیم که آیا واقعاً وزنمون آزاردهنده هستش یا ما خیلی بدبینیم و غیرمنصفانه نگاه می کنیم...

اما اگر حوصله هیچ کدوم از این راهکارها را نداریم حداقل این یک راهو اجرایی کنیم "افکار منفی خودمون رو بشناسیم" وقتی آنها را بشناسیم به مرور زمان می تونیم بر آنها غلبه کنیم. گاهی اوقات نیازی نیست که حتماً راه حل رو بدونیم کافیه که فقط درد رو بشناسیم و اون موقع در گذر زمان می تونیم حلش کنیم.

"باب پراکتر" نویسنده و سخنران حوزه موفقیت میگه که:« خودمون رو قربانی خود گفتمانی منفی نکنیم. مراقب باشیم که ذهنمون چی میگه. چون بدنمون آنها را کاملاً می شنود و بهشون عکس العمل نشون میده در ضمن، امکان نداره یک شبه بتونیم تبدیل به یک فرد مثبت اندیش بشیم این کار تمرین و تمرین و تمرین می خواد.

بیشتر بدانیم:

روشی برای غر نزدن!
انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

11 روش برای رفع خستگی بعد از کار زیاد


1.با چای سبز شروع کنید

گاهی از فکر این که قرار است امروز کمدهای لباس یا انباری را تمیز کنید، به خودتان می لرزید! از همان ابتدا استرس سراغ تان می آید اما برای این که با آرامش کار را شروع کرده و پایان دهید، یک لیوان چای سبز دم کرده آماده کنید. چند حلقه لیموترش هم توش بیندازید. چای سبز به دلیل داشتن ترکیبی به نام «ال – تیانین» باعث آرامش اعصاب و روان می شود.

2.با شکلات ادامه دهید

هنگام کار، هم انرژی جسمی و هم روانی مصرف می کنید. بنابراین باید جسم و روان آرام شوند. بهترین روش برای تزریق انرژی به جسم و روان، خوردن چند تکه شکلات تلخ است.

این نوع شکلات حاوی ترکیب هایی است که میزان ترشح هورمون استرس«کورتیزول » را کم می کند و آرامش را دوباره به جسم و روانتان باز می گرداند. از جهتی دیگر به بهبود سوخت و ساز بدن نیز کمک می کند.

3.از آدامس كمك بگیرید

معمولا هنگام کار، فکر پرواز می کند. از بدترین تا بهترین خاطره ها، دوره می شوند؛ به ویژه که ممکن است هر لحظه از بین لباس های کمد، کتاب ها و عطر و ادویه ها، خاطره ای بیرون بزند و حال آدم را منقلب کند. جویدن آدامس یکی از روش های کنترل اضطراب است. به این دلیل که جویدن آدامس باعث کاهش سطح کورتیزول خون - هورمون استرس می شود.

4.حرکات تعادلی پاها را انجام دهید

دست ها را از هم باز کرده اید، یک پا را تا زاویه ۳۰ درجه از زمین بلند کنید. چند ثانیه صبر کنید و پا را به حالت اول بازگردانید. این کار را با هر پا ۱۰ بار انجام دهید. و سایر حرکات تعادلی که در اینترنت قابل جستجوست.

5. پاها را ماساژ دهید

اگرچه در اثر کار و روی پا ایستادن، همه بخش های پا کوفته و خسته می شوند اما معمولا کف پا بیشتر از دیگر بخش ها خسته می شود. این خستگی علاوه بر کف پا معمولا به ناحیه کمر نیز منتشر می شود. برای برطرف کردن خستگی کف پا، روی زمین دراز بکشید. توپ والیبال را برداشته و در فاصله بین دیوار و کف پا قرار دهید. اکنون با کمک کف پا، توپ را روی دیوار بالا و پایین قل بدهید. این کار را به آهستگی انجام دهید و بگذارید کف پا کاملا با توپ ماساژ داده شود.

6. چند لحظه رهاشويد

هیچ ورزشی به اندازه دراز کشیدن روی زمین و رها کردن همه اندام های بدن از گرفتگی دائمی نیست. روی فرش دراز بکشید و بالشتی را زیر سرتان بگذارید. اندام های بدن را را رها کنید و بگذارید از سر تا نوک پایتان در وضعیت آرام قرار گیرد. اگر بالش اسفنجی باشد و سر کاملا داخل آن فرو برود، حس آرامبخشی آن بیشتر است.

7. بدن را بکشید

کار منزل، تمام بخش های بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث کوفتگی آن می شود. حرکات کششی، یکی از روش های رفع خستگی تمام بدن است. برای این کار روی زمین دراز بکشید. دست ها را بالای سر قلاب کنید. سپس تا جایی که می توانید، دست ها را به سمت بالا و پاها را به سمت پایین بکشید. لحظاتی مثلا 5 ثانیه در این حالت بمانید و بعد بدن را رها کنید. این کار را ۱۰مرتبه انجام دهید. در مرحله بعد، ضمن کشش بدن، بدن را کمی به سمت راست بچرخانید. چند ثانیه صبر کنید. دوباره به حالت اول برگردید. چرخش به سمت راست بدن را ۱۰ بار انجام دهید. به همين شکل، برای سمت چپ بدن هم اجرا کنید. سپس بنشینید و دست ها را به همان شکل قلاب کرده و به سمت جلو بکشید. اگر مشکلی ندارید،الان سعی کنید دست ها را به همان شکل کششی، به نوک انگشت های پا برسانید. چند ثانیه به همین شكل باقی بمانید و بعد بدن را رها کنید. این کار را هم۱۰ بار انجام دهید.

8. دست ها را ماساژ بدهید

این شیوه ماساژ، ماساژ معمولی نیست . این روش کمک می کند تا علاوه بر از بین رفتن کوفتگی دست، ضربان قلب که در اثر فعالیت افزایش یافته است، به حالت نرمال برگردد. اگر علاوه بر کار منزل، کارهای دیگری مانند تایپ یا نوشتن انجام می دهید، این ماساژ برای رفع خستگی زیاد شما، عالی است. برای این کار، با یک دست، کف دست دیگر را ماساژ دهید. بدین ترتیب که شست دست را کف دست گذاشته و چهار انگشت را پشت دست. نقطه به نقطه از بالای کف دست شروع کنید. در ناحیه مدنظر شست و چهار انگشت را محکم کنید سپس به شکل چرخشی ماساژ دهید. این کار را در تمام سطح کف دست انجام دهید.

با دست دیگر هم همین طور رفتار کنید. کوفتگی کف دست، انگشت ها و شانه برطرف شده و از جهتی ضربان قلب به حالت عادی باز می گردد.

9. نفس بکشید

هنگام کار بهتر است پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود. ضمن این که به دلیل کار، گرد و غبار در فضا پر می شود اما برای این که حالتان خوب شود و بتوانید با آرامش کارها را ادامه دهید، دم پنجره بیستید. کمی پاها را از هم فاصله دهید. از کمر به سمت پایین خم شوید. بدن را آزاد کنید و دست ها را به سمت داخل پا ببرید. چند ثانیه در همین حالت باقی بمانید و بعد با حرکت دست ها به سمت بالا، باز کردن آنها از هم و صاف کردن کمر، نفس عمیق بکشید. این کار را نیز ۱۰ بار انجام دهید.

10. از توپ استرس کمک بگیرید

دست ها، معمولا بیشتر از نقاط دیگر بدن خسته می شوند. علاوه بر این که انجام کار در منزل، کاری استرس زاست. به همین جهت باید علاوه بر رفع خستگی، استرس را هم از بدن دور کرد. برای این کار از توپ استرس (توپ پلاستیکی کوچک قابل فشردن) استفاده کنید. هر ساعت یک بار، دست از کار بردارید و این توپ را به شکل های مختلف در دستتان فشار دهید. به این روش علاوه بر رفع استرس، خستگی مچ، انگشت ها و کف دست ها نیز از بین می روند.

11.آرام نفس بکشید

در همان حالتی که دراز کشیده اید، به آرامی نفس بکشید. به نفس کشیدن خود دقت کنید. آنها را بشمارید. با هر بار نفس کشیدن، سعی کنید هرچه خستگی و فکر ناخوشایند است، از درون جسم و روح بیرون بکشید و دور بریزید. این روش نفس کشیدن، ذهن و جسم را به تعادل رسانده و باعث کاهش و کنترل فشار خون می شود. ضربان قلب به حالت نرمال بازگشته و خستگی به طور کامل از تن خارج می شود.

11 روش برای رفع خستگی بعد از کار زیاد
انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

4 روشی که به طرز عجیبی خریداران را علاقمند به شما می کند


فروش به اشخاصی که به محصولات شما علاقه مند هستند، کار آسانی است. آن‌ها تحقیقات مقدماتی را انجام داده‌اند و به این نقطه رسیده‌اند که شما یک راه‌حل بالقوه هستید، اکنون تنها کاری که باید انجام دهید، این است که پرسش ها و مشکلات آنان را برطرف کنید و اطمینان پیدا کنید که آن ها از بین رقبای جدیتان، شما را انتخاب کرده اند.

فروش به مشتریانی که شما را نمی شناسند سخت است اما، این کار غیر ممکنی نیست. من از چهار روش عملی و مؤثر زیر برای فروش به این نوع مشتریان استفاده می‌کنم:

1.رویا بفروشید

ممکن است خریداران به محصولات شما علاقه ای نداشته باشند، اما تضمین می کنم که آنها به خودشان علاقه دارند!‌ کافیست به آنها نشان دهید که با خرید محصول شما چه اتفاق خوبی برای آنها رخ خواهد داد.

مثلا به شعار نایک توجه کنید: فقط انجامش بده یا برگرد سلطان: راه خود را برو
این شعارها هیچ ربطی به محصولی که می فروشند، ندارند، آنها می گویند شما با داشتن محصولشان چه کارهایی می توانید انجام دهید.

هنگامی که من با مدیر فروش 500 شرکت موفق تماس گرفتم تا کارگاهم را به آن ها معرفی کنم من به آنها نگفتم : «من جف بوستون هستم و آموزش فروش و مشاوره در بوستون انجام می دهم. دوست دارم خدمات خودم را به شما معرفی کنم. آیا فرصت دارید؟»

این مکالمه قطعا برای مشتری جالب نخواهد بود و او را برای برقراری ارتباط ترغیب نخواهد کرد به جای این شما می توانید مکالمه را اینگونه آغاز کنید: شما اولین نفری هستید که من باهاش صحبت می کنم و به محض اینکه من رو استخدام کنید، من به تیم فروشتان یاد خواهم داد که چطور مثل من به صورت حرفه ای بفروشند!

حالا من بدون اینکه خودم را معرفی کرده باشم و یا از خدماتم حرفی زده باشم نظر آن ها را جلب کرده ام و آن ها را برای ادامه ی همکاری کنجکاو کرده ام.

بعد از این که آن ها علاقه‌مند شدند، من فرصت معرفی خودم و محصولاتم را خواهم داشت. اگر شما خدمات محتوا می فروشید، امکان دارد اشتباهاتی که در وبسایت مشتری مشاهده کنید به وسیله ی ایمیل، اصلاحات را برای او ارسال نمایید. این عبارت را در انتهای پیامتان درج نمایید :‌به عنوان یک متخصص و کارشناس محتوا، کاری که من برای شما انجام خواهد داد ۱۰۰ درصد بدون اینگونه اشتباهات خواهد بود.

به عنوان کسی که خدمات آموزشی به مدیران ارایه می کنید مثلا می توانید بگویید: به نظر می رسه که شما به جای ارتقای شغلی کارمندانتون، از بیرون مدیر استخدام می کنید، نظرتون در مورد اینکه ۸۰ درصد مدیرانتان را از ارتقای شغلی کارمندان فعلیتون حاصل بشه، چیست؟

2.تعصب تان را به محصول تان نشان دهید

خیلی از فروشنده ها ادعا می کنند که به محصولشان تعصب ندارند و فقط قصد دارند که به محصولی را که به نفع خریدار است بفروشند، اکنون دیگر به واسطه هوشمندی خریداران، این استراتژی ها جواب نمی دهد.

در واقع هیچ رفتاری باعث نمی شود که مشتری نفهمد که قصد شما فروش محصولتان است. پس دست از تظاهر کردن بردارید و برخلاف آن رفتار کنید: باور داشته باشید که محصول و خدمات شما بهترین است.

به آنها شوق ارایه محصولتان را نشان دهید و بگویید که چگونه محصول شما قرار است شرایط آنها را بهتر کند. این حس تعصب و اعتقاد شما به محصول به مشتریان احتمالی شما حس خوبی را منقل می کند.

تعصب به محصول

3.کنجکاوی آن‌ها را برانگیزید

زمانی که با یک نفر تماس تلفنی برقرار می کنید هدفتان باید جلب نظر او باشد من از این روش برای انجام کارهایم استفاده می کنم .

در ابتدای جلسه به آن ها می‌گویم: " قبل از اینکه فراموش کنم، لطفا در پایان جلسه به من یادآوری کنید تا سوالی از شما بکنم. "

آن‌ها مطمئنا می پذیرند.
در پایان جلسه ، آن‌ها یا سوالی که قرار بود از آن ها بپرسم را یادآوری می کنند یا اینکه فراموش خواهند کرد.

اگر سوالی که قرار بود از آن ها بپرسم را یادشان بود، معلوم می شود که تمایل به همکاری دارند و من کارم را به درستی انجام داده ام اما اگر آن ها یادشان رفته بود که یادآوری کنند نشان می دهد که من در کارم موفق نبودم و باید روش دیگری را امتحان کنم.

4.از موفقیت‌های گذشته الهام بگیرید

من همیشه سعی کرده ام موفقیت های گذشته ام را تکرار کنم و به اشتباهاتم نیندیشم٬ ذهن ما اغلب مانند یک موتور جستجوگر رفتار می کند و نتایجی را به ما نشان می دهد که به دنبالش بوده ایم.

اگر فقط روی این تمرکز کنید که چطور در گذشته شکست خورده اید،  پس به احتمال زیاد به تنها چیزی که خواهید رسید، شکست خواهد بود.
خبر خوب این است که اگر بر روی چیزهایی زوم کنید که قبلا کار کرده‌اید، همین قانون اعمال خواهد شد.

یک روش برای تقویت این طرز تفکر این است که با مشتریان فعلی خود تماس بگیرید و از آن ها در مورد اینکه چه چیز شما در تماس اول آنها را جذب کرده است، پرسش کنید.
پاسخ آنها می تواند به شما کمک کند که در مورد سایر اشخاص نیز از این روش استفاده کنید.

معمولا مؤثرترین راهکارها را برای بهتر فروختن از کسانی دریافت می کنید که قبلا به آنها فروخته اید.

4 روشی که به طرز عجیبی خریداران را علاقمند به شما می کند
انتشار : ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روشی معنوی برای رفع فراموشی


فراموشی چیست؟

اختلال فراموشی را می توان نوعی اختلال در حافظه دانست که بـا اختلالات چشمگیـر کارکرد‌های شناختی همراه نباشد.خصوصیت اصلی معضل فرامـوشی،به هم ریختگی حافظه است که باعـث افـت بازدهی شغلی شخص می‌شـود.
غالبادر اختلال فراموشی حافظه کـوتـاه مـدت مختل می‌شود، ولی حافظه بلند مدت و حافظه فوری مختل نمی‌شود. در برخی از بـیـماران فراموشی به قدری جدی است که حتی در جهت یابی زمان و مکان دچار مشکل می‌شود.
شایان ذکر است که اگر فراموشی همراه با اختلال واضح هوشیاری باشد باید سریعا تحت مداوا قرار بگیرد. رایج ترین شکل این اختلال فراموشی کلامی است. در این حالت،فرد کلمه‌ها یا نام‌ها را فراموش می‌کند.
یک نوع بسیار غیر معمول فراموشی، از بین رفتن موقتی حافظه است که طی آن حتی فرد مختل هویت خود، از جمله اسم، سن،خانواده و هر نوع خاطره‌ی گذشته را فراموش می‌کند.
درمورد کمبود حافظه یی که به علت ضعف مغز ایجاد می‌شود، بیمار ممکن است دچار سردرد خفیف، بی تابی نسبت به صدا و ناتوانی در تمرکز باشد.

علت اصلی فراموشی، اختلال و تخریب یاخته‌های مغز به علت بیماری است که در اثر کمبود مقدار خونی که به مغز می‌رسد و در نتیجه اختلالات گردش خون به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر یاخته‌های مغز هست.
روش:
آیه برای جلوگیری از فراموشی !
اگر می‌خواهید هیچ گاه دچار فراموشی نشوید این آیه را مرتب بخوانید.
رَبَّنا لا تُواخِذْنا اِنْ نَسینا اَوْ اَخْطأنا رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَیْنا اِصْراً کَما حَمَلْتَهُ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِنا رَبَّنا وَ لا تُحَمَّلْنا ما لا طاقَهَ لَنا بِهِ وَاعْفُ عَنّا وَ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا اَنْتَ مَوْلانا فَانْصُرْنا عَلَی الْقَوْمِ الْکافِرین. (آخر سوره بقره)
 
 
 
 روش های دیگر:
 
دمنوش دکتر آیهان،دمنوشی بسیار مؤثر برای تقویت حافظه
برای خرید روی عکس کلیک کنید
 
دمنوش تقویت حافظه

روشی معنوی برای رفع فراموشی
انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روش سازماندهی مجموعه تصاویر در google photos


روش ها- برنامه google photos فضایی امن و رایگان را برای شما فراهم می کند که یک عمر خاطرات خود را در آن گردآورید. ممکن است در طول سالهای مختلف شما هزاران عکس را به این فضا اضافه کنید، کاری که سازماندهی از آن را دشوار می سازد.

خوشبختانه برنامه های عکاسی زیادی وجود دارد که می تواند به مجموعه شما سامان ببخشد تا بتوانید آن را به راحتی مدیریت کنید. با کمک راه های زیر می توانید تا حدودی این بخش را سازماندهی کنید.

آلبوم های جمع آوری شده

اساسی ترین روش برای سازماندهی Google Photos، ایجاد یک آلبوم به سبک قدیم است. تصاویر و ویدئوهایی که می خواهید شامل این آلبوم شوند انتخاب کنید. برای این کار در وب، دست خود را روی دکمه شیفت نگهداشته و روی هر عکسی که می خواهید کلیک کنید. در گوشی های هوشمند نیز یک لحظه انگشت خود را روی یک عکس نگه دارید و سپس روی عکس های اضافی خود ضربه بزنید.

نماد پلاس یا + را در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کرده یا روی آن ضربه بزنید و گزینه Album را انتخاب کنید. سپس New album را برگزینید. در گوشی های همراه نیز (اگر می خواهید آلبومی را به اشتراک بگذارید، میتوانید Share album یا علامت مخصوص به اشتراک گذاری را بزنید. اگر مطمئن نیستید، نگران نباشید؛ هر آلبوم را می توان بعدا جداگانه نیز به اشتراک گذاشت). به آلبوم خود یک نام بدهید و آن را ذخیره کنید تا علامت آبی رنگ آن آشکار شود.

هر آلبومی که ایجاد می کنید در تب Album ظاهر می شود. اگر می خواهید به آلبوم های موجود اضافه کنید، مراحل مشابه را انجام دهید، فقط به جای ایجاد یک آلبوم جدید در محله دوم، آلبوم مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را از لیست انتخاب کنید.

google photos

انتخاب علاقه مندی ها

یکی دیگر از روش های سازماندهی عکس می تواند انتخاب عکس های مورد علاقه در پوشه هایی خاص باشد که بتوانید هر زمان که خواستید به آنها دسترسی داشته باشید یا اینکه آنها را وارد بخش favorite یا پوشه های مورد علاقه خود کنید. برای این کار عکس یا ویدئو را در مجموعه عکس های خود در گوگل فوتوز باز کنید. روی نماد ستاره در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید. تمام آیتم های مورد علاقه شما از این پس در بخش Favorite در بالای صفحه Album گروه بندی می شوند.

جستجو و دسته بندی

برای دسته بندی می توانید به هوش مصنوعی گوگل نیز اکتفا کنید. این هوش مصنوعی قادر است به طور مرتب مجموعه عکس های شما را با شخص، مکان و سایر ویژگی های دیگر سازماندهی کند. برای کشف برخی از روش های پیشرفته تر که خدمات را برای شما فراهم می کند گام های زیر را انجام دهید:

google photos

 • به تب Album بروید و به ردیف بالای صفحه نگاه کنید.
 • از قسمت تصاویر People& pets بخش people را انتخاب کنید تا تنها عکس هایی که چهره ها در آن مشخص است را پیدا کنید و تصاویر حیوانات و منظره ها از آن تفکیک شود.
 • از قسمت Place می توانید آیتم هایی را شناسایی کنید در مناظر مختلف گرفته شده است.
 • از قسمت Things نیز می تواند جستجو را بر اساس تم و موضوعی خاص انجام دهد. در این قسمت بخش های مختلفی مانند پارک ها، باغ وحش و سواحل وجود دارد و انواع اشیا نیز در بخش things قابل مشاهده است. این کار جستجو و سازماندهی عکس ها را برای شما ساده خواهد کرد.

اگر ترجیح می دهید می توانید از نوار جستجو برای جستجوی عکس هایی که مطابق با شرایط مشابه است نیز استفاده کنید. حتی شما می توانید چندین عبارت مانند کنسرت 2013 یا دسته گل عروسی یا لباس آبی و … را نیز سرچ و پیدا کنید.

منبع: مجله اینترنتی کالا سودا

 

روش سازماندهی مجموعه تصاویر در google photos
انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

10 روش برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر تلفن همراه


کار‌هایی که باعث کم شدن عمر گوشی همراهتان می‌شود

این روز‌ها دیگر پیدا کردن کسی که تلفن همراه نداشته باشد به امری تقریباً غیر ممکن تبدیل شده و نمی‌توان انکار کرد که این وسیله جایگاه ویژه‌ای در زندگی همه‌ی ما پیدا کرده است. همین مسأله باعث شده این دستگاه کوچک بخشی از هزینه‌های زندگی ما را به طور ویژه به خود اختصاص دهد. شاید بعضی کاربران تنوع طلب دائماً به دنبال مدل‌های جدیدتر گوشی‌های موبایل باشند، اما به طور قطع بیشتر ما ترجیح می‌دهیم تا تلفن همراه مان خراب نشده سراغ گوشی جدیدی نرویم. با این حال، حقیقت آن است که بسیاری از عادت‌های به ظاهر بی ضرر ما باعث کوتاه شدن عمر گوشی موبایل ما می‌شود.

 

۱- از حالت ویبره استفاده می‌کنید

تلفن همراه هم مثل هر وسیله‌ی دیگری طول عمری دارد و هر چه بیشتر از آن استفاده کنیم، کارایی آن کمتر می‌شود؛ بنابراین کوچک‌ترین بار اضافه ای، مثل فعال کردن حالت ویبره برای نوتفیکیشن ها، کار را برای گوشی شما سخت‌تر می‌کند. چنین مواردی تلفن همراه شما را مجبور می‌کند در مواقعی که لزومی ندارد، با تمام توان مشغول کار باشد. تلفن همراه مان هم مثل خودمان گهگاه به استراحت نیاز دارد تا فرسوده نشود.

باز ماندن اپلیکیشن‌های بی استفاده باعث کوتاه شدن عمر باتری گوشی می‌شود. اگر اپلیکیشنی را باز کنید، اما به طور کامل از آن خارج نشوید، برنامه در پس زمینه‌ی دستگاه فعال باقی خواهد ماند؛ بنابراین همه‌ی اپلیکیشن‌های بلااستفاده را به طور ببندید، چون این کار نه تنها طول عمر باتری گوشی را بیشتر می‌کند، بلکه حافظه‌ی موقت تلفن همراه تان را هم آزاد می‌کند.

۳- دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها را محدود نمی‌کنید

اپلیکیشن‌های تاکسی‌های اینترنتی برای پیدا کردن شما به لوکیشن تان نیاز دارند، اما بقیه‌ی اپلیکیشن‌ها معمولاً احتیاجی به چنین دسترسی‌ای ندارند. کارشناسان توصیه می‌کنند در مورد دسترسی‌های درخواستی اپلیکیشن‌ها سختگیر باشید و دسترسی‌هایی که ضروری نیستند را قبول نکنید.

۴- یکی از این اپلیکیشن‌ها را دارید

طبق گزارش سایت AdWeek، اپلیکیشن‌های Snapchat، Google Maps و Facebook از برنامه‌هایی هستند که بیشتر از هر اپلیکیشن دیگری باعث خالی شدن باتری می‌شوند. همچنین طبق گزارش Guardian، اپلیکیشن فیسبوک طول عمر گوشی‌های اندرویدی را تا میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد، بنابراین با آنیستال کردن این برنامه همین میزان از طول عمر باتری این گوشی‌ها حفظ خواهد شد. همچنین حذف اپلیکیشن پیامرسان فیسبوک، سرعت لود شدن سایر اپلیکیشن‌های گوشی را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. طبق گزارش Business Insider، اپلیکیشن فیسبوک به این دلیل باعث کوتاه شدن عمر باتری تلفن همراه می‌شود که در پس زمینه‌ی دستگاه فعال باقی می‌ماند، حتی زمانی که از آن استفاده‌ای نمی‌شود.

۵- نور صفحه‌ی گوشی تان همیشه زیاد است

دوران تولید گوشی‌هایی که صفحات کوچکی داشتند مدت‌ها پیش به سر آمده و این مسأله شاید از جهاتی خوشحال کننده باشد، اما باید بدانید که صفحات بزرگ‌تر تلفن‌های همراه جدید، بزرگ‌ترین دشمن باتری آن‌ها هستند؛ بنابراین گزینه‌ی تنظیم خودکار نور (Brightness) صفحه‌ی گوشی را حتماً فعال کنید. این قابلیت باعث می‌شود تلفن همراه تان نور صفحه را به طور خودکار، مطابق با محیط تنظیم کند. علاوه بر این، قابلیت خاموش شدن خودکار صفحه را فعال و زمان روشن ماندن صفحه را تا حد ممکن کم کنید.

۶- تلفن همراه تان را در گرما و سرما رها می‌کنید

گرما و سرمای شدید و دیگر شرایط آب و هوایی می‌توانند باعث کوتاه شدن عمر تلفن همراه شوند. گرمای شدید باعث بروز انواع مشکلات در گوشی مثل از بین رفتن اطلاعات یا خالی شدن باتری می‌شود. هوای سرد هم گوشی شما را دچار مشکلات زیادی می‌کند. بعضی گوشی‌های هوشمند در هوای سرد خاموش می‌شوند، در نمایش اطلاعات دچار مشکل می‌شوند یا باتری آن‌ها خالی می‌شود؛ حتی در موارد نادری ممکن است صفحه‌ی گوشی متلاشی شود.

۷- گوشی خود را روی تخت یا زیر بالش می‌گذارید

یکی دیگر از عادت‌هایی که باعث کوتاه شدن عمر تلفن همراه می‌شود، گذاشتن آن در زیر بالش است، چون این کار باعث بالا رفتن دمای گوشی می‌شود. اگر گوشی تان در شارژ باشد یا نقصی داشته باشد، این کار ممکن است حتی منجر به آتش سوزی شود.

۸- گوشی تان دائماً در شارژ است

اگر گوشی خود را زمانی که باتری آن کاملاً پر است، باز هم در شارژ نگه دارید، این کار به باتری گوشی صدمه می‌زند، چون باعث بالا رفتن دمای گوشی می‌شود. اگر شارژر تقلبی و بی کیفیت باشد، این صدمه بیشتر خواهد شد.

۹- شب‌ها تلفن همراه تان را تا صبح در شارژ می‌گذارید

مواجه شدن با یک گوشی تمام شارژ بعد از بیدار شدن از خواب برای همه‌ی ما خوشحال کننده است، اما اگر گوشی تمام شب را در شارژ بماند، بااتری آن صدمه خواهد دید. وقتی شارژ گوشی کامل می‌شود، دستگاه وار حالتی به نام Trickle Charging (شارژ پیوسته‌ی باتری با سرعتی آهسته برای پر نگه داشتن آن) می‌شود تا شارژ آن را کامل نگه دارد. این شارژ اضافه باعث فعالیت بی وقفه‌ی باتری گوشی می‌شود. در حقیقت، برای باتری‌های لیتیوم یونی بهتر آن است که کامل شارژ نشوند، چون ولتاژ بالا به این باتری‌ها فشار وارد می‌کند و به مرور باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود.

۱۰- سیستم عامل تان را به روز نمی‌کنید

نادیده گرفتن به روزرسانی‌های تلفن همراه هم باعث صدمه دیدن آن می‌شود. سازندگان سیستم عامل‌های اندروید و آیفون، دائماً در حال به روزرسانی تولیدات خود هستند تا تجربه‌ی کاربری بهتری را برای شما فراهم کنند و به این ترتیب تلفن همراه تان عملکرد مناسبی داشته باشد. این به روزرسانی‌ها فواید دیگری هم دارند. در حقیقت، اگر دستگاه تان باتری ضعیف یا مشکلات دیگری داشته باشد، چنین به روزرسانی‌هایی می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند. علاوه بر این، فراموش نکنید که اپلیکیشن‌ها هم باید به روزرسانی شوند.

10 روش برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر تلفن همراه
انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روشی برای ایجاد یک چرخه اندوه؛ نکنیم!


پژوهشگران می‌گویند دنبال‌کردن مدام اخبار حوادث و رویدادهای طبیعی پیامدهای زیان‌باری برای سلامت روان دارد.

نتایج یک مطالعه‌ جدید نشان می‌دهد مواجهه‌ مکرر با تروماهای جمعی مانند بمب‌گذاری مارتن بوستون در سال ۲۰۱۳ یا دنبال‌کردن پیامدهای ویران‌کننده‌ طوفان ماریا در سال ۲۰۱۷، به ایجاد چرخه‌ پریشانی و حتی پیگیری مداوم اخبار منفی منجر شده است.

براساس اخبار منتشر شده، پست کردن اخبار منفی در شبکه‌های اجتماعی نیز منجر به ایجاد یک چرخه اندوه می‌شود و این روندی است که میلیون‌ها کاربر به طور روزمره آن را انجام می‌دهند.

کارشناسان تأکید می‌کنند، پوشش گسترده و مداوم اخبار منفی منجر به آسیب روانی می‌شود که تبعات گسترده‌ای نظیر افسردگی و خودکشی را در پی دارد.

پژوهشگران با انجام پژوهشی ۳ ساله و دنبال‌کردن بیش از ۴ نفر در آمریکا دریافتند، افرادی که بیشتر این اخبار را دنبال می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که درباره‌ آینده نگران باشند و در‌ عین‌حال، وقت بیشتری صرف تماشای اخبار حوادث می‌کنند.

علاوه براین، حس انزوای اجتماعی در این افراد به میزان قابل توجهی بیش از دیگران است.

منبع: خبرگزاری فارس

روشی برای ایجاد یک چرخه اندوه؛ نکنیم!
انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

به بهانۀ زادروز بانوی داستان‌نویسی ایران


هشتم اردیبهشت یادآور نود‌ و‌هشتمین زادروز «بانوی داستان ایران» است که هشت سال پیش چشم از جهان فروبست؛ سیمین دانشور.

نویسنده و مترجم نام‌دار ایرانی در واپسین روزهای اسفند 1390 خورشیدی درگذشت ولی در حال و هوای عید نمی خواستم از مرگ و سالمرگ بنویسم و حال در زادروز سیمین دانشور که بیش از هر اثر دیگر با «سووشون» شناخته می‌شود و در مرتبۀ بعد با سه گانۀ سرگردانی (جزیرۀ سرگردانی، ساربان سرگردان و کوه سرگردان) می‌توان به 10 بُرش‌ از زندگی بانویی اشاره کرد که هفت سال و دو ماه است در قطعۀ 88 هنرمندان بهشت‌زهرا- ردیف 150 مقبرۀ شمارۀ 51 و در همسایگی فریدون مشیری و عبدالحسین زرین‌کوب آرمیده است.

1. همسر جلال اما با هویت مستقل/سیمین دانشور، همسر جلال آل احمد بود. اما نیم قرن پس از مرگ جلال هم زیست و شهرت او به خاطر آثار خودش بود. زنی که از قریحۀ سرشار خود بهره برد تا هویت مستقل زنان را ترسیم کند. اما عده‌ای اصرار داشتند تنها هویت او همسر جلال آل احمد بودن باشد.

خاطرۀ خواندنی سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج/ 10 بُرش از زندگی بانوی داستان ایران

2.رُمان ناپدید شده/ اگر اهل خواندن رُمان‌های خانم دانشور هستید و از نام «کوه سرگردان» تعجب کرده اید حق دارید. چون این رُمان، گم شده است!

خانم دانشور این رُمان را قبل از تیر 1386 و پیش از بیماری تمام کرده است. اما بعد از بهبود نسبی نویسنده، ناشر پی می برد رمان ناپدید شده است. هر چند انتشارات خوارزمی دو سال تلاش کرد خبر به رسانه ها درز نکند اما کرد؛ اول بار علیرضا غلامی روزنامه‌نگار شاخص حوزۀ ادبیات از این اتفاق، خبر داد.

3.طنز تلخ/ خانم دانشور از دانشگاه تهران دکتری ادبیات فارسی گرفته بود با رساله‌ای که راهنمای آن بدیع‌الزمان فروزان‌فر بود.

در دانشگاه استنفورد آمریکا هم تحصیل کرد و در سال 1338 در رشته باستان شناسی و تاریخ هنر استاد دانشگاه تهران شد.

طنز تاریخ اما این است که پس ازپیروزی انقلابی که در بُعد استقلال خواهی با قرائت آن دوران، بر پایۀ نظریۀ همسرش (غرب‌زدگی) برپا شد و همه جا صحبت از جلال آل احمد بود او را از دانشگاه تهران بازنشسته کردند.

مشخص نیست سیمین خانم زیر بار حجاب اجباری نمی‌رفت یا با این موضوع کنار آمده بود و مشکل دیگری با او داشتند اما در دانشگاه تحمل نشد در حالی که رسانه‌های رسمی آن قدر جلال آل احمد را می‌ستودند که شکل رسمی به خود گرفت و احمد شاملو سرودن شعری به بهانۀ جلال را انکار کرد یا تقدیم نامۀ خود را پس گرفت.

وضعیت سیمین دانشور در این ماجرا شبیه پوران شریعت رضوی بود. خیابانی به نام همسرش و ستایش علی شریعتی در رسانه ها و ممنوع الخروجی خودش در دهۀ 60.

4. نخستین زن/ سیمین دانشور نخستین زن ایرانی است که به صورت حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت و از نخستین زنان که به دریافت دکتری ادبیات فارسی نایل آمدند.

رمان مشهور او (سووشون) به 17 زبان ترجمه شده و از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی به شمار است.

5. افسانۀ قتل جلال/ سیمین دانشور افسانۀ قتل جلال آل احمد را باطل کرد. با این که می‌توانست سکوت کند و نان آن را بخورد. اما گفت: « سر جلال در اَسالمِ گیلان روی دامن من بود که از دنیا رفت. آنها که می گویند او را ساواک کشته لابد من مأمور ساواک بودم!»

طعنۀ او به شمس آل احمد برادر جلال بود که اصرار داشت جلال آل احمد به مرگ طبیعی درنگذشته است. خود جلال، افسانۀ طبیعی نبودن مرگ صمد بهرنگی را ساخت حال آن که چون شنا نمی‌دانست در ارس غرق شد و شمس هم برای مرگ برادرش افسانۀ قتل پرداخت. سیمین خانم اما بر آن مُهر تأیید نزد.

6. سنگی بر گوری/ سیمین دانشور از انتشار کتاب مشهور «سنگی بر گوری» که حاوی اشارات جلال به خصوصی ترین لحظات زندگی‌شان است وشرح چرایی فرزنددار نشدن‌شان در آن آمده رنجید و آزرده خاطر شد اما نشنیده‌ام برای جلوگیری از انتشار آن بکوشد.

خاطرۀ خواندنی سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج/ 10 بُرش از زندگی بانوی داستان ایران

7. روزنامه نگاری/ خانم دکتر دانشور روزگاری روزنامه‌نگاری هم کرده است. پس از مرگ پدر سال 1320 که برای رادیو تهران و روزنامۀ ایران مقاله می‌نوشت اما با نام مستعار: شیرازیِ بی نام!

8.خانۀ دزاشیب/نویسندگان در دنیای خود و غالبا در انزوا زندگی می کنند اما به دو دلیل او در کانون بسیاری از دیدارها و گفت و گو ها قرار داشت. یکی این که همسر جلال آل احمد بود و به خاطر آن خانه شان در دزاشیب (کوی ارض) که حالا خانه – موزه شده کانون رفت و آمد چهره های مختلف شده بود.

خاطرۀ خواندنی سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج/ 10 بُرش از زندگی بانوی داستان ایران

دلیل دیگر این که در همسایگی نیما یوشیج پدر شعر نو زندگی می‌کردند. جلال در مقالۀ مشهور (پیرمرد، چشم ما بود) شرح این همسایگی را بازگفته است.

خاطرۀ خواندنی سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج/ 10 بُرش از زندگی بانوی داستان ایران

9. با خاطرۀ جلال/ سیمین در عین تأکید بر هویت مستقل خود فمنیست نبود و اواخر هم می‌گفت: «دارم پیش جلال بازمی‌گردم». با این همه سیمین دانشور باقی ماند و سیمین آل احمد نشد.

10. خواندنی ترین خاطره/ در میان همۀ خاطره هایی که از بانو خوانده ام هیچ یک را به جذابیت و غافل‌گیر کنندگی خاطره‌ای که 5 سال قبل از مرگ و در سال 1385 در گفت و گو با مجلۀ «گوهران» بیان کرد نیافته‌ام.

نیاز به هیچ شرح و توضیح اضافی ندارد و نشان می‌دهد در یک مکان و زمان، چگونه سیاست، ادبیات و روحانیت متفاوت با هم تلاقی داشتند:

« موسی صدر خیلی خوش تیپ بود. حالا قذافی او را ناپدید کرده یا کشته من نمی دانم. غروب بود. موسی صدر آمد. در زد. یکی از زیباترین مردهای دنیا بود. با چشم های خاکستری، درشت و زیبا. لباس آخوندی او هم شیک بود. از این سینه کفتری ها. در را که باز کردم او را در چارچوب در دیدم و گفتم: ببینم! شما پیغمبری یا امامی؟ حق نداری این قدر خوشگل باشی. خندید و گفت: جلال هست؟

خاطرۀ خواندنی سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج/ 10 بُرش از زندگی بانوی داستان ایران

گفتم: آره! بیایید تو. آمد داخل. نیما هم بود. نیما که همیشه خانۀ ما بود. آن شب هم بود.

نیما در خاطرات خود نوشته سیمین آن قدر محو جمال موسی صدر [امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان] بود که به من چای تعارف نکرد و من چای نخوردم.

موسی صدر سه چهار روز ماند. نیما خیلی حسودیش شد. عادت داشت چایی را خودم بریزم. چون وسواسی بود و چایی نباید تفاله داشته باشد. سر استکان هم این قدر خالی باشد و خودم هم به او چایی بدهم. اما راست می‌گفت. من محو جمال موسی صدر شده بودم. سه چهار روز ماند و دفعۀ بعد ما رفتیم قم. رییس نهضت امل در لبنان بود. سووشون را به عربی ترجمه کرد و آورده بود برای ما. در قم دیگر اندرونی بیرونی بود. اما باز می دیدمش. موقع شام و ناهار.»

منبع: عصر ایران

روش های افزایش سرعت اینترنت با اپلیکیشن دروغ است


برنامه‌هایی که اعلام می‌کنند توانایی افزایش سرعت اینترنت را دارند، ادعاهایی دروغین دارند زیرا در اکثر موارد کار مفیدی انجام نمی‌دهند و تنها با هدف نمایش تبلیغات و کنترل گوشی کاربر منتشر شده‌اند.

برنامه‌نویسی با سیستم‌های عاملی مانند اندروید، این قابلیت را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده که بتوانند با داشتن دانش کافی، به نوشتن برنامه‌های متعددی اقدام کرده و این برنامه‌ها را در مارکت‌های آن‌لاین قرار دهند. کاربران هم می‌توانند با مراجعه به این مارکت‌ها، به دانلود رایگان اقدام کرده و یا برای اپلیکیشن‌های پولی، با پرداخت هزینه‌ی مورد نظر، از امکانات برنامه استفاده کنند.

با وجود این به نظر می‌رسد در کنار توسعه‌دهندگان، خلافکاران سایبری هم دست روی دست نگذاشته و برنامه‌های مخرب و یا تبلیغاتی مورد نظر خود را از راه‌های مختلف، در معرض تماشای کاربران قرار می‌دهند و در صورتی که کاربر هنگام مواجهه با این اپلیکیشن‌ها هوشیاری کافی را نداشته باشد، در دام آن‌ها گرفتار می‌شود؛ یکی از انواع این برنامه‌ها، با هدف افزایش سرعت اینترنت است.

برنامک‌های متعددی تحت عنوان «افزایش سرعت اینترنت» در فروشگاه‌های برنامک‌های اندروید وجود دارند. در حالی که بنا به گزارش مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) این برنامک‌ها با ظاهرسازی و ادعاهای دروغین سعی در ترغیب کاربران به نصب برنامک را دارند اما هیچ‌کدام نمی‌توانند منجر به افزایش سرعت اینترنت شوند، چراکه چنین کاری در دنیای واقعی عملی نیست.

این برنامک‌ها به محض شروع اعلام می‌کنند که سرعت اینترنت پایین است، سپس با نمایش اعلان‌هایی و بعد از چند ثانیه، ادعا می‌کنند که سرعت اینترنت افزایش یافته است. در حالی که این برنامک‌ها در پس‌زمینه هیچ کار مفیدی انجام نمی‌دهند و تنها با هدف نمایش تبلیغات و کنترل گوشی کاربر منتشر شده‌اند.

برخی از این برنامه‌ها سرعت آپلود و دانلود را به صورت لحظه‌ای در قالب یک نمودار نشان می‌دهند و پس از کلیک روی دکمه فعال‌سازی، برنامک با نمایش یک دیالوگ ادعا می‌کند که در حال انجام عملیات افزایش سرعت اینترنت است.

برخی برنامه‌ها نیز با استفاده از سرویس‌های فایربیس و پوشه به کارهای مختلفی مانند نمایش دیالوگ تبلیغاتی، باز کردن صفحه نظردهی به برنامک در فروشگاه‌های مختلف، باز کردن لینک تلگرامی، دانلود برنامک‌های دیگر، نمایش ویدئو تبلیغاتی و مخفی کردن آیکون برنامک اقدام می‌کنند.

در این باره، امیر صفری فروشانی -کارشناس نرم‌افزارهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات، درباره‌ی این‌که ادعاهایی مانند افزایش سرعت اینترنت تا چه اندازه می‌تواند درست باشد، اظهار کرد: خلافکاران سایبری از هر روشی برای ترغیب کاربران به اینکه رفتار مد نظر آن‌ها را داشته باشند، استفاده می‌کنند، در حالی که باید نصب چنین اپلیکیشن‌هایی جدا خودداری کرد.

وی ادامه داد: وقتی ادعایی مطرح می‌شود، برای مثال تبلیغی به کاربران نشان می‌دهند و یا ترغیبشان می‌کنند که اپلیکیشنی را مانند اپلیکیشن تعیین جنس بچه، تعیین سن کاربر از روی عکس و یا افزایش سرعت اینترنت نصب کنند، خود کاربر باید این موارد را با شک و تردید نگاه کند و هنگام مواجهه با تبلیغات این اپلیکیشن‌ها، احتیاط لازم را به خرج دهد.

منبع: ایسنا

روش های افزایش سرعت اینترنت با اپلیکیشن دروغ است
انتشار : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روش ویرایش ویدیو برای اندروید


یک نرم افزار قدرتمندرترین جهت ویرایش ویدیو در گوشی های هوشمند است. به‌وسیله این برنامه می‌توانید با عملیات ساده از تصاویر و ویدیوهای خود آثاری بسیار زیبا پدید بیاورید. با استفاده از این نرم افزار می توانید کارهایی همانند نرم افزار پریمیر از جمله تغییر صدا، جابجایی صدا، گذاشتن افکت روی ویدئو، کات زدن، کراپ کردن، نقاشی کشیدن روی فیلم و ... را انجام دهید. نرم افزار VideoShow در گوگل پلی حدود 3 میلیون بار دانلود شده است و توانسته نمره عالی 4.5 از را نیز کسب کند.

ویژگی های نرم افزار VideoShow Video Editor:

 • بهترین ویرایشگر ویدیو همه کاره برای اندروید
 • اولین برنامه ویرایش ویدیو با محیط یکپارچه برای اندروید
 • ترکیب ویدیوها و تصاویر
 • امکان اضافه کردن متن‌های متعدد و زمان بندی دقیق آنها
 • اضافه کردن افکت‌های مختلف با استفاده از 5 فیلتر مختلف
 • امکان اضافه کردن موزیک به ویدیوها و برش قسمت‌های مختلف آن
 • ذخیره تصاویر در دو حالت فشرده یا با کیفیت بالا
 • به اشتراک گذاری ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی

        برای دانلود این برنامه به لینک زیر مراجعه نمایید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دانلود

روش ویرایش ویدیو برای اندروید
انتشار : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

روش انتخاب موسیقی مناسب برای مطالعه


نه تنها گوش دادن به موسیقی باعث می شود که انسان از مطالعه کمتر خسته شود، بلکه می تواند به شما کمک کند اطلاعات را بهتر به ذهن بسپارید.با این وجود همه موسیقی ها در هنگام مطالعه شما را متمرکز نمی کنند.

1.انتخاب موسیقی مناسب بدون شعر

یک موسیقی بدون شعر انتخاب کنید تا حواستان پرت نشود. در حالی که معمولا ممکن است ترجيح دهيد که به ترانه هایی با اشعار گوش کنيد، اما بهتر است در هنگام مطالعه سراغ ترانه هایی بدون متن برويد؛ اشعار می توانند به راحتی باعث حواس پرتی شما شوند، به خصوص هنگامی که آنها را می شناسید و می توانید هم آوازی کنید.

۲.گوش دادن به موسیقی یکنواخت و آرامبخش

آهنگ هایی با ریتم تند و با تنوع بالا ،می توانند باعث حواس پرتی شما شوند.

اگر یک آهنگ باعث می شود که شما به رقص یا هیجان در آیید، برای مطالعه اصلا مناسب نیست.

موسیقی اسپا( Spa music)یک نوع عالی از موسیقی آرامبخش است که می توانید در هنگام مطالعه گوش کنید.

و اما اسپا موزیک چیست؟ موسیقی طبیعت، صدای باران، صدای دریا، صدای آرام پیانو، صدای پرندگان و هر نوع موسیقی ای که موجب آرامش و ریلکسیشن می شود. از این نوع موسیقی در مدیتیشن نیز استفاده می شود.

موسیقی و مطالعه

۳. گوش دادن به موسیقی کلاسیک

برخی مطالعات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی های کلاسیک می توانند به شما کمک کنند تا اطلاعات را بهتر در ذهن نگه دارید. این نوع موسیقی به دلیل اینکه شعرندارد، کمتر باعث حواس پرتی شما می شود. در هرحال، شما هنوز هم باید از آهنگ های خیلی شاد و تند در هنگام مطالعه دوری کنید.

قطعات رمانتیک پیانو و سمفونی های آهسته برای مطالعه مناسب است.موسیقی کلاسیک ولفگانگ آمادئوس موتزارت به نام " Piano Concerto No. 23 " می تواند یک موسیقی خوب برای مطالعه باشد. و شما همچنین می توانید موسیقی کلاسیک یوهان سباستین باخ به نام " " Air on a G String را نیز امتحان کنید.

۴.گوش دادن به موسیقی الکترونیک با ریتم ملایم

اگر شما موسیقی کلاسیک دوست ندارید، می توانید موسیقی الکترونیک با ریتم ملایم گوش دهید. به دنبال موسیقی الکترونیکی باشید که اشعار نداشته باشد و تغییرات و نوسانات شدیدی نیز نداشته باشد. به هر حال شما موسیقی ای را می خواهید که به عنوان پس زمینه و محو در مطالعات شما باشد؛ حالا چه آکوستیک(مثل کلاسیک) و چه الکترونیک . این بستگی به نوع سلیقه شما دارد.

۵.استفاده از موسیقی سایر ملل

اگر می خواهید چیزهایی جدید و غیر تکراری را تجربه کنید، از موسیقی های موجود در همه مناطق مختلف جهان استفاده کنید؛ موسیقی هایی در ملل مختلف جهان با ابزارها، زبان ها و سازه های متنوع که در هنگام مطالعه نیز کمتر حواس شما را پرت می کنند. به عنوان مثال، شما می توانید در اینترنت موسیقی های "محلی ایرلندی"، " آفریقای جنوبی" یا "موسیقی کارائیب" را جستجو کنید.

۶.در تفریحات از موسیقی های شاد و با ریتم تند استفاده کنید

برای تفریحات خودتون از موسیقی های شاد و انگیزشی استفاده کنید؛ موسیقی سریع با صدای بلند می تواند در مواقعی که شما در تعطیلات به سر می برید، به شما انگیزه دهد و کمک کند. پس از گوش دادن به چند موسیقی مورد علاقه(البته شبیه به موسیقی مطالعاتی نباشد.) خود را بیشتر آماده برای مطالعات می کنید. فراموش نکنید که هنگام مطالعه دوباره به موسیقی بدون کلام و آرامش بپردازید!

نکات:

۱. قبل از شروع مطالعه، یک لیست پخش ایجاد کنید. ایجاد این لیست پخش، شما را از پریشانی و تشویش ذهن هنگام مطالعه در می آورد؛ چرا که جستجوی آهنگ جدید و تغییر موسیقی تمرکز شما را بر هم می زند.

لیست پخش آهنگ های مطالعه خود را بر روی تلفن یا رایانه خود قرار دهید. سپس، وقتی می خواهید شروع به مطالعه کنید،فقط دکمه PLAY را فشار دهید.

نکته: اگر لیست پخش خود را ایجاد نکردید، می توانید لیست پخش خود را در سایت موسیقی Spotify.com ایجاد کنید. سایتی با هزاران موسیقی با کلام و بی کلام.توی ایران هم سایت های موسیقی مشابهی هست.

۲. موسیقی خود را با صدای متوسط تا کم پخش کنید. در حالی که در حال مطالعه هستید، باید در پس زمینه مطالعات پخش شود. اگر موسیقی بیش از حد بلند باشد، تمرکز، سخت خواهد بود. اگر در حال خواندن یا نوشتن فهمیدید که زمان مطالعه طول کشیده و سخت مطالعه می کنید، می تواند نشانه ای از آن باشد که موسیقی در حد غیر طبیعی بالا است.

۳. از هدفون برای گوش دادن به موسیقی تا حد امکان خودداری کنید.(اگر چه هدفون برای مطالعه در کتابخانه بسیار مناسب است.) استفاده از هدفون، ایجاد یک موسیقی برای پس زمینه را سخت تر می کند. در هر حال اگر شما مجبور به استفاده از هدفون شدید، سعی کنید صدا را تا حد امکان پایین نگه دارید.

هدفون و مطالعه

۴. آهنگ را تغییر دهید اگر احساس می کنید مزاحم است. اگر به یک آهنگ گوش می دهید و متوجه می شوید که شما در حال شادی کردن،بشکن زدن یا رقصیدن در صندلی خود هستید، این نشانه ای است که آهنگ، مزاحم شما کار شماست. اگر کاملا روی یک آهنگ متمرکز شده اید،احتمالا اطلاعاتی را که در حال مطالعه هستید، حفظ نمی کنید! آهنگ را تغییر دهید. بررسی کنید که کدام آهنگ ها، ذهن شما را منحرف می کنند. با گذشت زمان، شما یاد خواهید گرفت که چه نوع موسیقی ای برای مطالعه بهترین خواهد بود.

 

روش انتخاب موسیقی مناسب برای مطالعه
انتشار : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

معرفی کتاب قدرت تضاد ها


افسانه همسران ایده آل و بدون درگیری

نوشته: ایساک آدیزس

احتمالا رایج ترین و مخرب ترین کلیشه، افسانه ی ازدواج های بدون درگیری و همیشه مفرح است. دهه هاست که فیلم ها این تصویر را به مخاطبان شان عرضه می‌کنند. صنعت تبلیغات پابه‌پای فیلم‌ها به شکل‌گیری این روند کمک قابل توجهی کرده است و همچنان نقش خود را در این زمینه با جدیت ایفا می کند.

یک پوستر در یک آژانس مسافرتی: یک زوج، کنار دریا در یک ساحل اختصاصی. به نظرمی رسد که اوقات فوق‌العاده‌ای را می گذرانند. هر کدام نوشابه ای در دست دارند و از اینکه به هم لبخند می زنند، سیر نمی شوند. هردوشان زیبا، برنزه و درخشان هستند. باد ملایمی از سمت دریا می وزد و به شکل اغوا کننده ای موهایشان را به هم ریخته است. انگار این دو نفر فقط با نگاه کردن به هم، حرف هم را می فهمند، بدون اینکه یک کلمه بینشان رد و بدل شود. پوستر می گوید: «اقامتگاه تور فلان: جایی که رویاها به واقعیت می پیوندند.»

اگرشما آدمیزاد باشید می‌دانید که به احتمال زیاد، این جور حس و حال های جادویی بین یک زوج و در یک خانواده خیلی کم اند و ماه عسل قرار نیست تا ابد ادامه پیدا کند. آن لحظه های عشق «بی دردسر» کم کم شروع به ناپدید شدن می کنند. دیر یا زود (در واقع، خیلی زود) زندگی واقعی روی خودش را نشان می دهد و مسئولیت ها سر می‌رسند؛ وظایف، مسائل شغلی، پول، مسائل مربوط به بچه‌ها، تنش، تغییر، تغییرات زیادی که خارج از محیط خانواده روی می دهد و تغییراتی که کم‌کم در خود خانواده شکل می‌گیرد.

تفاوت هایمان که در اولین برخورد به شکل شگفت انگیزی، ما را به هم جذب کرده بود، حالابهمنبعدرگیری‌های مداوم تبدیل شده است. چرا؟ چون تغییر یعنی اتفاقات جدیدی افتاده است. لازم است خیلی زود تصمیم بگیریم که چه باید بکنیم و اینجاست که اختلاف‌هایی در سبک های شخصیتیمان وجود دارد، بروز پیدا می کند. مثلا یکی از طرفین در مسائل مالی، محافظه کار است و دیگری در این باره کاملاً آزادانه و بی قید و شرط عمل می کند. یکی می‌خواهد یک برنامه روزانه ی منعطف داشته باشد و دیگری یک روند ثابت و قابل پیش‌بینی می خواهد و مسائلی از این دست. و به این ترتیب ما وارد جنگ و درگیری می شویم. آرام آرام «تنش» عضو عادی زندگی روزمره ی ما می شود و لحظات «خشم- سرزنش- دشمنی- مقابله» تکرارمی‌شود و لحظه های شبیه ماه عسل، رو به کم و کم تر شدن می گذارد.

مردم، وقتی درگیری و اختلاف نظر، در خانه شان را می زند و ناگهان از بلندای آسمان به درون یک جهنم دائمی سقوط می کنند، به وحشت و اضطراب می افتند. افسانه خانواده ی تابناک و پر جلال در شروع، آرام آرام یا خیلی ناگهانی شروع می کند به از هم پاشیدن. ما دیگر در رویا زندگی نمی کنیم. غرق کابوس می شویم. همسرم دیگر «آن شخص خاصی» که فکر می کردم، نیست. کجا اشتباه کردیم؟ چطور توانستم مرتکب این اشتباه شوم؟ چطور قبلا متوجه چنین خصوصیاتی نشده بودم؟

حالا چه کار باید بکنیم؟

خانم به ملاقات دوستانش می رود. اینجا بخشی از مکالمات دوستانه را مرور می کنیم: «چی؟» چی گفت؟ تو هنوز با این یارو هستی؟ تو لیاقتت بیشتر از این هاست. دنیا پر از مرد است، عزیزم. خودت را از دست این احمق خلاص کن.

مرد هم به ملاقات دوستانش می رود. «اصلا چه نیازی به او داری؟ نباید بیشتر از این عذاب بکشی. زندگی ات را دریاب.»

هر دوشان می دانند که خیلی از دوستانشان طلاق گرفته اند و یا در کش و قوس فرآیند طلاق هستند؛ در نتیجه، طلاق گرفتن چیزی نیست که باعث شرم و خجالت شان شود. یک روز پسرم از کودکستان به خانه آمد و واقعا از اینکه همه دوستانش دو جفت پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ دارند و او فقط با یک جفت والدین زندگی می کند، گلایه کرد.

ما در عصر وسایل دور ریختنی زندگی می کنیم و ایده ی «دور ریختن» به عمق روابط بین فردی ما هم نفوذ کرده است.

ما بشقاب های یکبار مصرف دور ریختنی، لیوان های یکبار مصرف دور ریختنی، کهنه های یکبار مصرف دور ریختنی و هرچیز یکبار مصرف دور ریختنی داریم. ماشین لباسشویی خراب شده؟ چرا برای تعمیر کردنش پول خرج کنی... فقط بیندازش دور. خریدن یک ماشین دیگر، خیلی ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. هنرپیشه معروف هالیوود، «چارلی شین» در مصاحبه با مجله ی پیپل، وقتی از او در مورد طلاق اخیرش پرسیدند، گفت:« وقتی ماشین‌تان خراب می شود چه کار می کنید؟ آن را عوض می کنید!» (توجه کنید که نه گفت «تعمیرش می کنید»).

به نظرمی‌رسد ما در روابط صمیمانه مان هم از همین منطق پیروی می کنیم؛ کار نمی کند؟ تصویر ایده آلی را که از یک شریک زندگی دارید. برآورده نمی کند؟ خب، دور بیندازیدش. شرکای زندگی مان دارند مصرفی می شوند، تا وقتی دیگر به درد نخورند، از آنها استفاده می کنیم، بعد، دورشان می اندازیم؛ دور ریختنی و قابل جایگزین با یک شریک جدیدتر و احتمالا بهتر.

ما همچنان سعی می کنیم تصویر «عشق بی زحمت و دردسر» را زنده نگه داریم و در این جستجوی بی‌پایان، وارد روابط متعددی می شویم و یکی بعد از دیگری کنارشان می گذاریم. وقتی شروع به کار نکردن می کند، آن را دور می اندازیم.

درگیری، کلمه کثیفی است. چیزی به نام درگیری و جر و بحث در مخیله ی ما جایی ندارد. در نتیجه، دیدن افراد جوانی که به تازگی برای دومین و سومین بار ازدواج کرده اند به یک موضوع عادی و رایج تبدیل شده است. به سلبریتی ها و افراد مشهور اشاره نمی کنم که بین آنها ازدواج برای چهارمین یا پنجمین بار هم کاملاً طبیعی و عادی است. چرا؟ چون همانطورکه دراین کتاب خواهیم دید، عشق به زحمت و تلاش احتیاج دارد و فرهنگ فعلی به تلاش و زحمت اهمیتی نمی‌دهد و دنبال راحتی و راهکارهای آسان است. هدف این کتاب این است که نشان دهد درگیری و جر و بحث یک جزو طبیعی از زندگی است و الزاما نباید ویرانگر و مخرب محسوب شود. در این کتاب به شما نشان خواهیم داد که چطور این درگیری ها را به یک پدیده ی سازنده تبدیل کنید.

برای خرید کتاب قدرت تضادها روی جلد آن در پایین کلیک کنید.

کتاب قدرت تضادها

منبع: دو هفته نامه پنجره خلاقیت/شماره 139/ص30 و 31

معرفی کتاب قدرت تضاد ها
انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم

مرثیه‌ای برای انسانیت؛ نقد و بررسی فیلم «جنگ برای سیاره میمون‌ها»


در سال ۲۰۱۱ میلادی بود که سری جدید عنوان ریشه‌دار و پرطرفدار «سیاره‌ میمون‌ها» بار دیگر روی پرده‌ی نقره‌ای به نمایش درآمد. این عنوان هم مانند جد بزرگوار خود که در سال ۱۹۶۸ اکران شده بود، مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. همه چیز از تلاش انسان‌ها برای ریشه‌کن کردن بیماری آلزایمر به وسیله‌ی ویروسی آغاز می‌شود که نهایتا برای جامعه‌ی بشری مصیبت آفریده و میمون‌ها را هوشمندتر می‌کند. در قسمت سوم این سری یعنی «جنگ برای سیاره میمون‌ها» سرنوشت انسان‌ها و میمون‌ها مشخص شده و حماسه‌ی «سزار» به سرانجام می‌رسد.

به‌نام میمون‌ها، به‌کام انسان‌ها

«سیاره‌ی میمون‌ها» کتابی به قلم «پیر بول» فرانسوی بود که آثار بزرگ دیگری مثل «پل رودخانه‌ی کوآی» و «دردسر در بهشت» را هم در کارنامه‌ی خود دارد. بول این داستان را در سال ۱۹۶۳ منتشر کرد. وی که در نوشتن داستان‌هایی با محوریت جنگ و فضای آخرالزمانی تبحر داشت، در «سیاره‌ میمون‌ها» به شکلی کنایه‌آمیز از نابودی انسان به دست خودش سخن گفت. فیلمی که براساس این رمان در سال ۶۸ منتشر شد، از آن جهت مورد توجه قرار گرفت که هم از نظر جلوه‌های ویژه و داستان در سطحی چشم‌گیر قرار داشت و هم اشاراتی به مسائلی مانند نژادپرستی و نابودی زمین به دست انسان در آن وجود داشت. این فیلم زمانی عرضه‌ شد که جنبش‌های ضد نژاد پرستانه‌ی مارتین لوترکینگ در اوج خود قرار داشت و مسابقه‌ی تسلیحاتی آمریکا و شوروی که بعدها به جنگ سرد معروف شد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود. همه‌ی این مسائل دست به دست هم دادند تا «سیاره‌ میمون‌ها» به مجموعه‌ای پرطرفدار تبدیل شود. هرچند که قسمت‌های بعدی این اثر دیگر نتوانستند موفقیت اولیه‌ی آن را تکرار کنند، اما ایده‌ی روایت داستانی جدید در سال ۲۰۱۱ خوشبختانه موفق از آب درآمده و بار دیگر نام این مجموعه‌ را بر سر زبان‌ها انداخت.

حماسه‌ی «سزار»

در «جنگ برای سیاره میمون‌ها» بیشتر با تقلای درونی «سزار»، رهبر میمون‌ها با ارزش‌ها و اعتقادات خودش رو به رو هستیم. او تلاش دارد تا رهبر خوبی برای هم‌نوعان‌ خود باشد. در جای جای این اثر شاهد هستیم که «سزار» درس‌هایی از اخلاق به سایر میمون‌ها می‌دهد: «میمون‌ها هم‌دیگر را نمی‌کشند»، «میمون‌ها در کنار هم قوی هستند»، «میمونی که جنگ را شروع کرده، دیگر زنده نیست» و… به عبارتی شخصیت سزار را می‌توان الهام گرفته از انقلابیون تاریخی دانست. او تنها می‌خواهد که به حال خود رها شود و با هم‌نوعان خودش در آرامش زندگی کند، اما این بار انسان‌ها مانع این امر می‌شوند. نگاه «مت ریوز»، کارگردان این اثر به تقابل میان میمون‌ها و انسان‌ها بسیار منحصر به فرد و برخلاف کلیشه‌های هالیوودی است. در فیلم‌های هالیوود همیشه «خارجی‌ها و غیر انسان‌ها» نقش منفی داشته و «انسان‌ها» نقش مدافعان و افراد خوب را دارند؛ اما در «جنگ برای سیاره میمون‌ها»، میمون‌های هوشمند که در واقع موجوداتی غیرطبیعی هم هستند، مظلوم و ما آدم‌ها ظالم هستیم. مت ریوز «انسانیت میمون‌ها» را آن‌قدر ماهرانه و زیبا به تصویر کشیده که بیننده حتی لحظه‌ای با انسان‌های واقعی این فیلم همزادپنداری نکرده و تا انتهای اثر خود را بیشتر یک میمون می‌داند تا انسان! در جای جای فیلم تعاملات احساسی میمون‌ها به تصویر کشیده شده تا چهارچوب فکری بیننده را به چالش بکشد: آیا موجوداتی که تا این حد عشق را درک و لمس می‌کنند را می‌توان صرفا یک حیوان دانست؟ اگر تکلم منحصر به انسان و نمادی از هوشمندی واقعی است، آیا نباید به میمون‌هایی که می‌توانند صحبت کنند فرصتی برابر با انسان‌‌ها داد؟ تمامی این سؤالات در کنار تقلای اخلاقی «سزار» و اتخاذ تصمیماتی سخت از سوی وی، «جنگ برای سیاره میمون‌ها» را به اثری تازه و دیدنی بدل می‌کند.

در نقطه‌ی مقابل سزار، «سرهنگ» یا همان کلنل قرار دارد. او کلیشه‌ای از یک جنگ‌افروز عقیدتی است. روی دیوار اتاق «سرهنگ» سه بار کلمه‌ی «تاریخ» نوشته شده و صحبت‌های او در خصوص فاتحان بزرگ تاریخ هم نشان می‌دهد که وی خود را در قامت مرد بزرگی می‌داند که باید تاریخ‌ساز شده و بشریت را نجات دهد. به جرات می‌توان «سرهنگ» را کپی مستقیمی از «سرهنگ کرتز» در فیلم «اینک آخرالزمان» از «فرانسیس فورد کاپولا» دانست. این دو شخصیت نه‌تنها در ظاهر به یکدیگر شبیه هستند، بلکه شخصیت آنها هم دقیقا مشابه یکدیگر است. هردوی آنها مردانی هستند که جنگ ذهنشان را دگرگون کرده و نوعی جنون و توهم خود بزرگ‌بینی تمام وجودشان را فرا گرفته است. هردو به فرماندهان خود پشت کرده و جامعه‌ای کوچک و بسته را تبدیل به پایگاه نظامی و دفاعی خود کرده‌اند. «وودی هارلسون» در این فیلم خواسته یا ناخواسته حتی حالات چهره‌ی «مارلون براندو» را به قول اهل سینما «اتود زده» و مورد استفاده قرار داده است. «سرهنگ» در این فیلم نماد سیاسیون است، مردانی که مدام در ترس جنگ و کشتار زندگی می‌کنند و حتی به یکدیگر (در اینجا به سایر انسان‌ها) هم اعتماد نمی‌کنند. انسان‌های عادی تمایلی به جنگ با یکدیگر ندارند و این امر از تعلل‌های پی‌در پی سربازان و میمون‌ها در کشتن یکدیگر کاملا پیداست، اما رهبران و سیاسیون با استفاده از اعتقادات مردم و سردادن شعارهای به اصطلاح اخلاقی (در اینجا نجات بشریت از انقراض) سعی در شعله‌ور کردن آتش جنگ دارند؛ اما همان‌طور که در «جنگ برای سیاره میمون‌ها» دیدیم، همه‌ی این‌ها چیزی چز نابودی را برای این آتش‌افروزان درپی نخواهد داشت. این فیلم به‌خوبی نشان داد که «ترس از نابودی» انسان را به چنان جنونی می‌رساند که خود را با دستان خویش نابود می‌کند. «سرهنگ» می‌تواند نمادی از یک بمب اتمی، یک متعصب احمق، یک رئیس جمهور تندخو، یک انقلابی جنایت‌‌کار یا یک رهبر نژادپرست باشد که با اعمال نسنجیده‌ی خود نه تنها سرنوشت مردم‌اش، بلکه سرنوشت تمام انسان‌ها را به تباهی می‌کشاند. در واقع شما می‌توانید خصوصیات تمام دیکتاتورهای تاریخ را در وجود سرهنگ ببینید: اردوگاه کار اجباری در برف و سرما مثل استالین، شکنجه و به نمایش گذاشتن کشتگان برای ایجاد ترس در دل دشمن مثل چنگیزخان، شستشوی مغزی و عقیدتی سربازان مثل گروه‌‌های تروریستی با نقاب اسلام و در نهایت تحقیر دشمن و ایجاد تنفر میان افراد جبهه‌ی مخالف با شکنجه‌ی آنان توسط خائنان خودی (شخصیت «الاغ» در این فیلم) مثل هیتلر و نازی‌ها.

در یک کلام شخصیت‌پردازی را می‌توان بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت این اثر دانست. در کنار نقش اصلی و شخصیت منفی داستان، میمون‌های این فیلم هم از بسیاری انسان‌های فیلم‌های پرفروش این روزها بهتر و بیشتر مورد توجه نویسندگان قرار گرفته و به شخصیت هرکدام آن‌طور که باید و شاید توجه و تاکید شده است.

اثری که «درآمده است»

«جنگ برای سیاره میمون‌ها» از معدود آثاری است که طی این چند وقت هم توانسته دل مخاطب را ببرد و هم به‌فروش خوبی دست پیدا کند و نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند. این فیلم را می‌توان الگویی برای فیلم‌سازانی دانست که به استفاده از جلوه‌های ویژه در کارهای خود علاقه‌ی زیادی دارند. در واقع این اثر به بهترین وجه از تکنیک‌های فنی و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری برای برانگیختن احساسات تماشاگر و ایجاد حس نزدیکی با میمون‌ها استفاده کرده است؛ اتفاقی که باید آن را به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. مت ریوز مثل کارگردانان دیگر این فناوری را تنها به ساخت صحنه‌های اکشن و مبارزات در مقیاس عظیم محدود نکرد، بلکه بزرگترین و زیباترین بخش جلوه‌های ویژه‌ی این اثر را می‌توان در چشمان «سزار» دید. چشمان این میمون آن‌قدر زیبا و پراحساس طراحی شده‌ که ضرب‌المثل «چشمان دریچه‌ای به روح هستند» را به معنی واقعی کلمه متجلی می‌کند؛ چشمانی که رگه‌های خون ناشی از شکنجه در آنها بیش از صدها سطر دیالوگ احساس و پیام به بیننده منتقل می‌کرد. علی‌رغم اینکه تقریبا تمامی میمون‌های این فیلم توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند، اما تعاملات میان آنها و طراحی حرکات و رفتارشان آن‌قدر زیبا انجام شده که اصلا بیننده را آزار نمی‌دهد. در کنار جلوه‌‌های ویژه، باید به فیلم‌نامه‌ی قدرتمند «مارک بمبک» و مت ریوز هم اشاره کرد. در واقع داستان «جنگ برای سیاره میمون‌ها» کلیشه‌‌ای از انتقام و مبارزه برای آزادی است، اما این دو نفر کلیشه‌های یاد شده را در چهارچوبی جدید و به شکلی معکوس به تصویر کشیده‌‌اند: این‌بار انسان زندان‌بان ظالم است و «عجیب الخلقه‌ها» زندانی مظلوم. پیش از این هم «استیون اسپیلبرگ» با فیلم «ای.تی» موفقیت و جذابیت این نوع تصویرسازی را به جهانیان نشان داده بود؛ اما ارزش «جنگ برای سیاره میمون‌ها» زمانی بیشتر می‌شود که به چالش بزرگی که بر سر راه سازندگان اثر بوده، توجه شود: فقدان دیالوگ! در اغلب فیلم‌هایی که در زندان روایت می‌شود، دیالوگ‌های ماندگار بازیگران با یکدیگر بر جذابیت و ایجاد حس نزدیکی به فیلم می‌افزاید؛ «اینجا همه بی‌گناه هستند» در فیلم «رستگاری در شاوشنک» یکی از همین نمونه‌هاست؛ اما میمون‌ها در فیلم پیش‌رو بیشتر از زبان اشاره برای ارتباط با هم استفاده می‌کنند. حذف زبان اشاره از فیلم، حس واقعی بودن آن را کم کرده و باعث می‌شود تا بیننده دنیای فیلم را بسیار متفاوت و غیرقابل لمس فرض کند که در این صورت دیگر محتوای فیلم (پیام‌های اخلاقی یاد شده) اثر باید و شاید را نخواهد داشت. استفاده از زبان اشاره هم روند روایت داستان را بسیار کند کرده و ممکن است به شدت بیننده را خسته کند؛ اما همان‌طور که گفتیم کارگردان با نشان دادن پیوندهای احساسی نهفته در زبان اشاره و استفاده‌ی متعادل و به‌جا از کلام در کنار آن، بیشترین استفاده را از این فضا برده است. استفاده از موسیقی‌های حماسی در صحنه‌های تعیین‌کننده هم این تاثیر احساسی را بیشتر کرده است. «مایکل ژاکینو»، آهنگ‌ساز باتجربه‌ی این فیلم که در پرونده‌ی خود آثاری مثل سری «مدال افتخار» و «ندای وظیفه» را دارد، به خوبی نشان داده که می‌تواند لحظاتی احساسی و تاثیرگذار آن هم زیر گلوله، آتش و جنگ خلق کند. در یک کلام می‌توان «جنگ برای سیاره میمون‌ها» را اثری خواند که توانسته در تمامی زمینه‌ها حداقل در حد استاندارد‌های مورد انتظار و حتی بیشتر از آن ظاهر شود و بدین وسیله به اثری ماندگار تبدیل خواهد شد.

چشم بی گناه

تماشای «جنگ برای سیاره میمون‌ها» تنها یک سرگرمی نیست، بلکه تجربه‌ای زیباست که بیننده‌ی آگاه را به فکر فرو می‌برد. «سزار» در این فیلم رهبری است که مردم خود را از اسارت «فرعون زمان» به «سرزمین موعود» هدایت کرده و در این راه سختی زیادی می‌کشد. کوچ مردم «سزار» بی‌شباهت به کوچ «بنی اسرائیل» در متون تورات نیست. اما پیام فیلم زمانی مهم‌تر می‌شود که بدانیم این «کوچ تاریخی» پایان ماجرای بنی اسرائیل نبوده، بلکه آغازی برای سلسله داستان‌ها و ماجراهایی است که یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین جنگ‌های تاریخ را رغم زده. در واقع تمام تلاش مت ریوز در این اثر، به تصویر کشیدن انسانیت از دست رفته‌ی ماست! ما انسان‌هایی که معنی اتحاد، رحم، عشق، بخشش و در کل «زندگی» را فراموش کرده‌ایم و باید آن را از دست آموز‌های خود یاد بگیریم! ما انسان‌های کم‌حافظه یا باید با نگاه به گذشته، مسیر حرکت به آینده را تغییر دهیم، یا تسلیم نابودی شویم.

افسوس که به قول «چارلی چاپلین»: «یک سیب افتاد و جهان جاذبه را درک کرد، اما هزاران جسد افتاد و کسی معنی انسانیت را نفهمید».

منبع: وبسایت دنیای بازی/ نویسنده نقد: علی ارکانی

مرثیه‌ای برای انسانیت؛ نقد و بررسی فیلم «جنگ برای سیاره میمون‌ها»
انتشار : ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

برچسب های مهم


نسخه های کاربردی و کوتاه

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما