روش ها

روش ها

نسخه های کاربردی و کوتاه

محل لوگو

نظرسنجی سایت

به نظر شما تولید محتوا در کدام حوزه بهتر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 89
 • بازدید دیروز : 106
 • بازدید کل : 247358

ارتباطات مؤثر؛ روش های گوش کردن مؤثر


در نمایشنامه هملت نوشته شکسپیر، پولونیوس به پسرش لائرتس توصیه جالب توجهی می کند:«گوش هایت را به همه و زبانت را به برخی بسپار.» بخش مهمی از فرآیند ارتباط کلامی به گوش کردن مطالب گفته شده اختصاص دارد.

ما به طور معمول حاضر نیستیم وقت بگذاریم و به حرف دیگران گوش کنیم. بسیاری از مردم ارتباط را تنها در سخن گفتن می دانند. اما در ارتباط مؤثر باید از خود پرسید که آیا واقعا گوش می کنید یا منتظر نوبت خود برای سخن گفتن هستید؟ اگر پیش از پایان سخنان طرف مقابل، درباره پاسخ خود می اندیشید، در واقع شنونده نیستید.

برای اینکه گیرنده و شنونده خوبی باشیم، باید سکوت کنیم و به دیگری به دقت گوش دهیم. گوش کردن مؤثر شامل چهار محله مختلف است:

1. شنیدن: دقیقا با توجه به کلمات ادا شده از طرف مقابل، حرف های او را به دقت بشنویم.

2. تفسیر: آنچه شنیده ایم با توجه به منبع معنی موجود در مغز خود تفسیر کنیم. تفسیر غلط به درک غلط منجر می شود. واژگان، رفتار،فرهنگ،دانش و تجربیات متفاوت به تفسیرهای متفاوتی منجر می شود.

3. ارزیابی: درباره آنچه تفسیر کرده ایم، قضاوت می کنیم و دیدگاهمان را با آن مقایسه می نماییم.

4. پاسخ: به گوینده این اطمینان را می دهیم که پیامش را درک کرده ایم. این پاسخ ممکن است به شکل کلامی یا غیر کلامی بیان شود.

بهترین حالتی که می توان شنونده خوبی بود این است که به دیگری نشان دهیم به حرف هایش علاقمند هستیم. به این ترتیب او را به ادامه حرف زدن تشویق می کنیم. برای این کار،باید به او توجه کنیم. همچنین با تکان دادن سر یا بیان عبارت هایی مختصر، علاقه مان را به سخنان او نشان دهیم. برای مثال بگوییم:«خب»،«چقدر جالب»،«درسته»،«بله».

روش های پیشنهادی دیگر برای گوش کردن مؤثر:

 • نیاز به شنیدن را در خود ایجاد کنید و بیندیشید که چه چیزی را از گوینده می توانید بیاموزید.
 • زمان را فقط به شنیدن اختصاص دهید تا دغدغه خاطر دیگری نداشته باشید.
 • پایه قضاوت خود را نه بر اساس شخص گوینده که بر محتوای سخن او قرار دهید.
 • بر کیفیت شنیداری خود نظارت کنید و از خود بپرسید که آیا به درستی توانسته اید گوش فرا دهید یا نه؟
 • با گفتن جملاتی، تأیید مضمون مطالب شنیده شده را به فرستنده پیام اعلام کنید.
 • اگر ارتباط در محیط زندگی شما انجام می شود، سعی کنید با چیدن مناسب مبلمان، تنظیم مطلوب درجه حرارت و تهویه اتاق و به حداقل رساندن صداهای مزاحم و عوامل منحرف کننده حواس، شرایط را برای گوش دادن مؤثر مهیا کنید.
 • از زمان فکر کردن خود استفاده مثبت کنید. با سؤال کردن از خود و تجسم ذهنی گفته های طرف مقابل و با تمرکز به سخنان گوینده فقط به او و پیام وی فکر کنید.
 • تا جایی که امکان دارد، کلام فرد مقابل را قطع نکنید. برای خود یک بانک ذهنی درست کنید تا نظراتتان را در آن«ذخیره» و بعدها«برداشت» کنید. با این کار رشته کلام فرستنده پیام را قطع نمی کنید و با رجوع به گفته های قبلی وی به او می فهمانید که شنونده فعالی بوده اید.

برگرفته از کتاب اصول و تکنیک های برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، اثر: قادر باستانی

 

ارتباطات مؤثر؛ روش های گوش کردن مؤثر
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

اساسی ترین روش حرکت انسان به سوی خدا


در سراسر مثنوی، مولانا جلال الدین محمد بر اهمیت گزینش و پیوستن به پیر راستین تکیه می کند و بر آن است که بر هر انسان مشتاق کمال، اساسی ترین روش حرکت، حرکت با همراهی یک استاد راهدان و انسان کامل است.

مسیر انسان مشتاق خدا پر پیچ و خم است

پس رهی را که ندیدستی تو هیچ                                     هین! مرو تنها، ز رهبر سر مپیچ

گر بنا شد سایه ی او بر تو گول                                        پس تو را سرگشته دارد بانگ غول(دفتر یکم مثنوی،بیت های 2958 و 2959)

چون راه سالک(انسان مشتاق خدا) پر خطر و پر آسیب است، ضروری است که او به یاری استاد کامل این راه پرنشیب و فراز را طی نماید، زیرا که پیر از اسرار راه آگاهی کامل دارد و خود این مسیر را گام به گام در نوردیده است. مولانا در ابیات بالا خطاب به رهرو می گوید عوامل بسیاری در این راه وجود دارد که ممکن است رهرو را به بیراهه بکشاند و از این روی هدایت و رهبری پیر را بایسته می داند. مولانا این عوامل را«بانگ غول» می خواند. پیشینیان می پنداشتند که در بیابان موجودی قوی و تنومندی زندگی می کند که کاروانیان را به بیراهه می کشاند و هستی آنان را می گیرد و به آنان آسیب می رساند.

پیر از نگاه مولانا کیست؟

پیر عقل آمد، نه آن موی سپید                                          مو نمی گنجد در این بخت و امید(دفتر سوم مثنوی،بیت2282)

چون یکی موی سیه، کان وصف ماست                               نیست بر وی، شیخ و مقبول خداست

چون بود مویش سپید، ار با خود است                                 او نه پیر است و نه خاص ایزد است

ور سر مویی ز وصف اش باقی است                                   او نه از عرش است، او آفاقی است(دفتر سوم، ابیات 1798 تا 1800)

در نهایت اینکه باید بدانیم نباید گمان کرد که تشخیص پیر از میان مردمان کاری است ساده و آسان. وجود پیر را هر کس نمی تواند ببیند. دیدار و مشاهده ی او شاسیتگی معنوی معنوی می خواهد وچنانچه خود مولانا می گوید:

مهدی و هادی وی است ای راه جو                                    هم نهان و هم نشسته پیش رو(دفتر دم مثنوی،بیت821)

از دید مولانا، پیر آن کسی که موی سپید دارد نیست، بلکه منظور از پیر، عاقل با تجربه ای است که مراتب عقل عامه و نمادها و دانش های ظاهری، دفتر و دبستان و قیل و قال را گذرانده و به عقل کل پیوسته باشد. در بیت بالا چنان که مولانا آشکار گردانیده، سخن پیرامون رسیدن به «امید» و رهایی از«ترس» و رسیدن به خوشبختی است که همان وصل یار است و در این بحث داستان رنگ و یا چگونگی مو نمی گنجد.

مولانا پیر را کسی می داند که از سیاهی مو که نماد هستی مادی آدمی است و موجب همه ی خودبینی ها و خودخواهی های ظاهری اوست، رها شده باشد و سر مویی از وابستگی های این جهانی در او باقی نمانده باشد.

 

 

 

اساسی ترین روش حرکت انسان به سوی خدا
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

جادوی کلام حافظ؛روش خدای متعال برای حفظ آبرو از نگاه حافظ+ویدئو


رشته تسبیح اگر بگسست معذورم بدار                      دستم اندر ساعد ساقی سیمین ساق بود

در این بیت، حافظ شیرازی به گونه ای در حال توجیه یک رفتار گناه آلوده است و می گوید معذورم بدار و ببخش!

در تمام این بیت 9 بار صوت و صدای «س» می شنویم؛ تراکمی عجیب از صوت "سین" هست. گویا در یک بیمارستان هستیم و تابلوی سکوت را در جلوی چشمان ما نصب کرده اند.

و اما آن 9 صوت سین:

تسبیح:1س

بگسست:2 س

ذ:1س (در زبان عربی ذال با سین هم مخرج هست)

دستم: 1س

ساعد:1س

ساقی:1س

سیمین:1س

ساق:1س

در اینجا صحبتی هست بین خدای حافظ و حافظ: ای حافظ! هیس! بین خودمون باشه! صداشو در نیار!

این همان صفت ستارالعیوبی خدای متعال است که آبروی بنده اش را در هر شرایطی حفظ می کند. آیا ما هم این گونه ایم؟!

این صداهای«سین» که به زیبایی تمام زیر کلام حافظ چیدمان شده اند مثل همان افکت ها یا زیر صداهایی هست که در فیلم ها می بینیم. در اینجا آهنگ زمینه «س» هست. یعنی هیس! سکوت!

گویند در زمان حضرت موسى علیه السلام در بنى اسرائیل به جهت نیامدن باران قحطى شد. مردم خدمت حضرت موسى رسیدند و گفتند: براى ما نماز استسقاء (نماز باران) بخوان.

حضرت موسى علیه السلام برخواست كه با قوم خود براى دعاى باران بروند و بیشتر از هفتاد هزار نفر بودند هرچه دعا كردند باران نیامد.

حضرت موسى علیه السلام عرض كرد: خدایا چرا باران نمى آید، مگر قدر و منزلت من نزد تو از بین رفته؟

خطاب رسید: نه، لیكن میان شما یک نفر است كه چهل سال مرا معصیت مى كند. به او بگو از جمعیت خارج شود تا باران رحمتم را نازل كنم.

موسى علیه السلام عرض كرد: الهى صداى من ضعیف است، چگونه به هفتاد هزار جمعیت برسد؟

خطاب شد: اى موسى تو بگو من صداى تو را به مردم مى رسانم ،حضرت موسى به صداى بلند صدا زد: اى كسى كه چهل سال است معصیت خدا را مى كنى از میان ما برخیز و بیرون رو كه خداوند به جهت شومى و بدى تو باران رحمتش را از ما قطع كرده.

آن مرد عاصی فهمیدباید بیرون برود،با خود گفت: چه كنم اگر برخیزم و از میان مردم بروم كه مردم مرا مى بینند و مى شناسند و رسوا مى شوم و اگر نروم كه خدا باران نمى دهد.

همانجا نشست و از روى حقیقت توبه كرد و از كرده خود پشیمان شد.یك دفعه ابرها آمده و به هم متصل شد و چنان بارانى آمد كه تمام سیراب شدند.

موسى عرض كرد: الهى كسى كه از میان ما بیرون نرفت چگونه شد كه باران آمد؟

خطاب شد: به شما باران دادم، به سبب آن كسى كه شما را منع كردم و گفتم از میان شما بیرون برود.

موسى علیه السلام عرض كرد: خدایا! این بنده را به من بنما.

خطاب شد: اى موسى آن وقتى كه مرا معصیت مى كرد رسوایش نكردم، حال كه توبه كرده او را رسوا كنم؟ حاشا، من نمامین و سخن چینان را دشمن مى دارم، خود نمامى كنم؟

به این ویدئو به دقت نگاه کنید.

 سخنرانی استاد رشید کاکاوند

 

جادوی کلام حافظ؛روش خدای متعال برای حفظ آبرو از نگاه حافظ+ویدئو
انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

روش های موفقیت از نگاه بیل گیتس


ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم (به انگلیس William Henry "Bill" Gates III )سرشناس به بیل گیتس (متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ سیاتل، واشنگتن) کارآفرین، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در سال ۱۹۷۵ با مشارکت پل آلن شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد.

وی تا ماه مارس ۲۰۱۷ با دارایی خالص ۸۶ میلیارد دلار، به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شد، ولی در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۸، جف بیزوس مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون، با ۱۱۲ میلیارد دلار دارایی ثبت‌شده، از او سبقت گرفت و به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد.

بیل گیتس از ابتدای تأسیس مایکروسافت، برای مدت ۲۵ سال، به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت فعالیت کرد،و الان هم با در اختیار داشتن ۱٫۳٪ درصد از سهام این شرکت، سهام‌دار عمدهٔ مایکروسافت است.

بیل گیتس موفق ترین و ثرتمندترین فرد نسل خود است. اما مهم تر از آن؛ او با کمک های خیریه سخاوتمندانه اش، تلاش بی وقفه ای را برای بهبود زندگی و جلوگیری از مرگ و میر انسان ها انجام داده است. نام او دائما به عنوان ثروتمندترین مرد جهان در فهرست فوربس قرار می گیرد. وی یکی از شناخته شده ترین کارآفرینان در انقلاب رایانه های شخصی است. او پس از بازنشستگی از سمت مدیر عاملی شرکت مایکروسافت، تمام وقتش را در بنیاد بیل و ملیندا گیتس صرف کارهای انسان دوستانه نموده است.

بیل گیتس: «نگذارید موفقیت شما را اغفال کند.»

یکی از بزرگ ترین درس هایی که ما می توانیم از بیل گیتس یاد بگیریم، توانایی او در فراموش کردن و پشت سر گذاشتن موفقیت است. وی می گوید:«موفقیت، یک معلم پست و بدجنس است که این ذهنیت را در افراد باهوش ایجاد می کند که آنها شکست ناپذیر هستند.» ضمن اینکه باید موفقیت های خود را به خاطر بسپارید، اما باید مطمئن شوید که این موفقیت ها روی قضاوت شما سایه نمی اندازند و اعتماد به نفس کاذب در شما ایجاد نمی کنند.

گیتس باور دارد که ما نباید الگوهای اولیه موفقیت خود را نادیده بگیریم، اما اگر تمام تلاشمان را صرف این موضوع کنیم که چرا این موفقیت رخ داده است، آمادگی خود برای رویارویی با چالش های آینده را ازدست خواهیم داد.

بیل گیتس: «قدر زمان را بدانید.»

«مهم نیست که چقدر پول دارید، نمی توانید با پولتان زمان بخرید.» بیل گیتس اهمیت استفاده عاقلانه از زمان را می داند و کارها را بر اساس اهمیت آنها الویت بندی می کند. اگر باور داشته باشید که نیازنیست در یک جلسه شرکت کند، درآن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. از سوی دیگر، برای معاشرت با فرادی که با او صمیمی هستند وقت می گذارد و مطمئن می شود که این وقت صرف تعهدات مهم می شود.

بیل گیتس:« از مشتریان ناراضی درس بگیرید»

با گذشت سال ها، بیل گیتس آدم های زیادی را از خود ناراضی کرده است. هر کس که نگاهش به "صفحه آبی مرگ" می افتد می فهمد چرا. اما به همان اندازه که مردم علاقه دارند از ویندوز انتقاد کنند، همچنان از آن استفاده می کنند. از سال 1990، ویندوز سیستم عامل اصلی جهان است و از آگوست 2011 بیش از 82 درصد سهم بازار را در دست دارد. دلیلش ساده است:«مایکروسافت همچنان به بازخورد مشتریان پاسخ می دهد و محصولاتش را ارتقاء می بخشد. این دیدگاه با بیل گیتس آغاز شد:«مشتریان ناراضی شما، بزرگ ترین منبع یادگیری شما هستند.»

بیل گیتس:«زیاد مطالعه کنید.»

اینکه بیل گیتس را "کرم کتاب" می خوانند، ممکن است چندان جدی گرفته نشود. گیتس در وبلاگ خود بخشی دارد که آن را به کتاب هایی که می خواند اختصاص داده است و سال گذشته کتاب هایی را برای مطالعه در تابستان و تا آخر سال پیشنهاد کرد. یک رهبر موفق می داند که باید تمام نقطه نظرات و دیدگاه ها را در نظر داشته باشد و می داند که الهامات و افکار بکر می تواند از هر جایی به سراغ انسان بیاید.

 

روش L.O.C.A.T.E در ارتباطات مؤثر با مشتری


یکی از روش های خوب در راستای ساده سازی و ساده گویی مطالب علمی، به نحوی که در ذهن مخاطب به خوبی جای گرفته و یادآوری شود، خلاصه کردن کلمات کلیدی با ردیف کردن حرف اول آنها در کنار یکدیگر است. در اینجا در خصوص روشL.O.C.A.T.E  در ارتباط مؤثر با مشتری که هر کدام از حروف، معرف یک کلمه طلایی هست، توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

1. گوش کردن به مشتری(Listen): یکی از ایرادات بسیاری ازبازاریابان و فروشندگان این است که مسلسل وار برای مشتری حرف می زنند، غافل از اینکه مشتریان بیشتر دوست دارند ما به حرف آنها گوش دهیم و متوجه شویم که خواسته های ایشان و تقاضایشان چیست؟

هنر گوش کردن یکی از مهم ترین مهارت هایی است که بازاریابان و فروشندگان حرفه ای به صورت پیوسته در خویش تقویت می کنند. آنها با گوش کردن مؤثر به صحبت های مشتری، می توانند از علایق و سلایق آنها بیشتر اطلاع یابند تا بتوانند با راهنمایی صحیح ایشان و توجه به نکاتی که آنها را خشنود می سازد، مدیریت مذاکره را بر عهده داشته باشند و به توافق مبتنی با رابطه ی برد طرفین برسند.

2.نگاه کردن به مشتری(Observe): نگاه کردن به مشتری نیز یکی از اصول اساسی در برقراری ارتباط مؤثر است. وقتی که ما با نهایت احترام و نرمی به مشتریان خویش نگاه می کنیم، به نحوی که اعتماد به نفس خویش را نیز به آنها نشان می دهیم، موفقیت بیشتری در ارتباطات خواهیم داشت. دزدیدن نگاه می تواند این موضوع را به ذهن مشتری منتقل سازد که ما به حرف های خویش ایمان نداریم، به همین دلیل از تلاقی نگاه خویش با آنها نگران هستیم. پس مدیریت نگاه، یکی از اصول اساسی در ارتباطات مؤثر است.

3. ترکیب با شرایط محیطی(Combine): ترکیب با شرایط محیطی هم از موارد با اهمیت است. منظور این است که محیط در فرآیند انتقال پیام بسیار مؤثر است. برای مثال وقتی که سر و صدا در محل مذاکره بالا باشد، اثربخشی ارتباط کم می شود. یا وقتی که فضا بیش از حد معمول سرد یا گرم باشد، افراد می خواهند سریع تر از آن فضا خارج شوند، بنابراین از بهره وری گفتگو و مذاکره کاسته خواهد شد.

ارتباط فروشنده و خریدار

4. پرسش از مشتری(Aak questions): پرسش از مشتریان به ما در فهم نیاز ها و خواسته های ایشان کمک می کند. ما با پرسش های صحیح، مدیریت گفتگو را به عهده خواهیم داشت. حتی می توانیم با طرح سؤالات به جا و صحیح، مشتریانی که در حالت گارد یا بی تفاوتی هستند را وادار به صحبت کنیم و به این طریق آنها را به سمت فازهای همراهی و همدلی هدایت کنیم. حتی امروزه می گویند مشاور خوب کسی است که سؤالات خوب طرح می کند. با پیش بینی سؤالات هدفمند و تیزهوشی در طرح سؤالات مناسب که از لابه لای کلمات مشتری به ذهن ما می رسد، در ارتباطات شایسته تلاش کنیم.

5. صحبت با دیگران(Talk to others): یکی از نکاتی که همواره به بازاریابان و فروشندگان جوان یادآور می شوم این است که در میز مذاکره فقط با رییس تیم مقابل صحبت نکنید بلکه با چرخاندن نگاه خود و همچنین به حرف گرفتن سایر افراد، به صورت منظم در مشارکت جمعی آنها اقدام کنید. این عمل باعث می شود که تمام افراد احساس مهم بودن بکنند و این احساس سبب شادی درون آنها می شود و حتی می دانیم که انسان ها وقتی شاد هستند، بیشتر خرید می کنند. همچنین همیشه به ویزیتورها که به مغازه ها،داروخانه ها و عطاری ها و... مراجعه می کنند توصیه می کنم که هیچ گاه نقش شاگرد مغازه ها را دست کم نگیرید. با نگاه کردن به آنها به هنگام صحبت با صاحب مغازه و نظرخواهی و احترام به شاگردها نشان دهید که برای شما مهم هستند. چون به راستی چنین هم هست. این را بدانیم که آنها ممکن است قدرت تصمیم گیری نداشته باشند، اما حتما قدرت تصمیم سازی دارند. آنها نیروهای تأثیرگذار بر رییس خویش هستند. پس به آنها نهایت احترام را بگذارید و با ایشان دوست شوید. آنها سپس خود تسهیل کننده ی شما در راستای هدف های فروشتان خواهند بود.

6. همدلی(Empathize): یعنی اینکه از زاویه ی نگاه فرد مقابل هم به موضوع بنگرید. خودتان را به جای همسرتان، فرزندتان، رییستان و کارمندتان، مشتریان و... بگذارید و از خود بپرسید اگر من به جای او بودم، از خودم چه انتظاراتی داشتم و سپس که به آن انتظارات فکر کردید، حال از خود بپرسید خوب حالا که این طرف هستم چقدر از آن انتظارات را خودم انجام می دهم. این تکنیک ما را تکان می دهد و به خود می آورد. من مطمئن هستم اگر همین تکنیک به خانواده ها آموزش داده شود، بسیاری از درگیری های بین زوجین حل خواهد شد و هر کس فقط از زاویه ی دید خود به موضوع نگاه نمی کند.

بیایید تکنیک همدلی و کل روش L.O.C.A.T.E را در روابط شخصی و سازمانی و در هنگام ارتباط با مشتری به طور صحیح به کار بریم و از برکات و ثمرات ارزشمند آنها بهره مند شویم.

 

روشی طلایی برای جلوگیری از سردی در خانواده


خانواده،کوچک ترین نهاد اجتماعی است که در حد فاصل فرد و جامعه قرار می گیرد. خانواده کانون آرامش بخشی از عمومی ترین سازمان های اجتماعی است که بر اساس ازدواج بین یک زن و مرد شکل می گیرد و سپس با فرزندآوری و پذیرش آن توسعه می یابد.خانواده انعکاسی از نابسامانی های جامعه و جامعه انعکاسی از نابسامانی های خانواده است. خانواده نقش اساسی در ایجاد جامعه سالم دارد.

کنفوسیوس:« خانواده اساس دولت است.»

یعنی حکومت ها و دولت ها باید توجه به تقویت بنیان خانواده را در رأس برنامه های خود و اولویت شماره یک خود بدانند. هر برنامه ای و بودجه ای که تدوین و تصویب می شود باید با نگاه به خانواده سالم انجام شود. این موضوع در حرف و شعار محقق نمی شود بلکه آگاهی و باور لازم در این زمینه می تواند آن را به برنامه تبدیل کند. اولین نشانه از وجود از یک خانواده سالم، مفهوم زوجیت به معنای واقعی کلمه است. یعنی زن و شوهر به مثابه یک سیستم باشند. سیستم به مفهوم بسیار ساده یعنی اینکه زوج در هم آمیخته اند و این اساسا مفهوم زوجیت است. زوجیت مثل آمیخته شدن شکر در آب است که موجودیت جدیدی به نام شربت درست می کند.(البته زوجیت مثل شربت نیست، بلکه یک فرآیند بسیار عالی و برتر است) این همان مفهومی است که در آغاز ازدواج می گویند بیا«من» و «تو»= «ما» شویم. بنابراین حالا که ازدواج اتفاق افتاد دیگر می شود زندگی ما، خانه ما، اثاثیه ما، فرزندان ما و... دیگر مفهوم، خانه من، زندگی من، بچه تو و یا بچه من جایگاهی ندارد و اگر مفهوم وسیع تر و والاتری را در نظر بگیریم، مفهوم«خانواده ما» مطرح می شود، یعنی پدر و مادر و خواهر و برادر او هم متعلق به تو هستند و مثل خواهر و برادر و پدر و مادر خودت می باشند. در این صورت است که فضای مطلوبی در خانواده ایجاد می شود و صدای یگانگی از این خانه بیرون می آید. اگر از چنین زوجی سوال شود که یک و یک چند تا می شود(...111=؟) پاسخ می شنوید یک(1). این یک ها با هم جمع نمی شوند بلکه ضرب می شوند و این فضای وحدت و یگانگی در این خانه است که روح زندگی را ایجاد می کند و برعکس اگر نمای دوگانگی یا چندگانگی باشد، سردی شکننده ای بر این خانواده حاکم است. خاصیت سردی شکننده تجزیه شدن است. به تدریج زن و شوهر و سپس فرزندان از هم دور می شوند و خانواده از هم گسسته می شود و برعکس وقتی روح زندگی است یعنی وحدت دارند به تدریج به هم رو می آورند.

برگرفته از: کتاب تقویت بنیاد خانواده/ جواد بهادرخان

 

روشی طلایی برای جلوگیری از سردی در خانواده
انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

با این چهار روش از جسم خود مراقبت کنید


روش اول؛ اهمیت دادن به خواب:

1. ساعت خاصی را برای خوابیدن در نظر بگیرید

2. زمان پیش از خواب را به کارهای آرامبخش اختصاص دهید.

3. در اتاق، سکوت برقرار کنید.

4. در هنگام خواب به افکار، کردار و پندار مثبت، توجه داشته باشید.

روش دوم؛ داشتن تغذیه کامل:

1. در زمینه تغذیه دانش خودرا بالا ببرید و در ترکیب انواع غذاها دقت کنید.

2. مراقب اشتهای خود باشید تا در خوردن گوشت و شیرینی افراط نکنید.

3. با غذا نوشیدنی شیرین مصرف نکنید.

4.روزانه حداقل 8 لیوان آب بیاشامید.

5. از حبوبات، غلات و سبزی ها استفاده کنید.

روش سوم؛ داشتن ورزش و تنفس عمیق:

ابتدا در روز چند دقیقه ورزش کنید و سپس به تدریج زمان آن را طولانی تر نمایید. با ورزش کردن کم کم متوجه می شوید که اعتماد به نفستان افزایش یافته است.

سعی کنید با ورزشکاران و افراد سالم و قوی بیشتر ارتباط برقرار کنید بدین ترتیب انرژی مثبت آن ها به شما هم منتقل می شود و باعث افزایش اعتماد به نفس می گردد.

روزانه حداقل 10 دقیقه تنفس عمیق همراه با آرامش انجام دهید.

روش چهارم؛ تقویت اعصاب و روان:

1. وقت خود را به طور دقیق تنظیم کنید تا از اضطراب، دستپاچگی و تأخیر در امور برکنار باشید.

2. از افراد هیجان زده، عجول، غمگین، مضطرب و منفی باف دوری کنید.

3. در هیچ موردی زیاده روی نکنید. و همیشه جانب اعتدال را رعایت کنید.

4. از هر تجربه ای برای آینده، درس عبرت بگیرید.

5. در صورت خستگی زیاد، زود به رختخواب بروید.

 

استنباطی: روش مذاکره تجاری از نگاه مولانا


مولانا: جز راست نباید گفت                                                                    هر راست نشاید گفت

مذاکره کنندگان حرفه ای معتقدند صداقت یکی از مهم ترین ویژگی های یک مذاکره کننده است. صداقت اعتماد ایجاد می کند؛ چون کلام آدم صادق نافذ است. انرژی مثبت از کلام آدم صادق بر می آید و بر دال طرف مقابل می نشیند. صداقت مانع از تناقض گویی می شود. مثلی وجود دارد که می گوید آدم دروغگو حافظه ندارد.

حال می خواهیم بدانیم که مرز صداقت تا کجاست؟ آیا صداقت به معنای گفتن تمامی حقایق و احیانا تمامی اسرار و رموز کاری است؟ آنچه در مذاکره ی حرفه ای به آن اشاره می شود، این است که مذاکره کننده در حین مذاکره هیچ وقت دروغ نمی گوید ولی لازم نیست هر راستی را هم بگوید.

باید دانست که میز مذاکره میز محاکمه و میز پرسش و پاسخ نیست که مذاکره کننده لازم باشد حتما به تمامی سؤالات پاسخ دهد. البته این کار بایستی با ظرافت خاصی انجام پذیرد تا خدای نکرده به طرف مقابل بی ادبی نشود. در هنگامی که نمی خواهید پاسخ بدهید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

1. پاسخ را به گونه ای بدهید که در عین حالی که دارید حرف می زنید، پاسخی نیز نداده باشید.

مثال: آقای فلاح آیا می توانید در مورد مشتریان خود و حجم فروش شرکت به آنها توضیح دهید؟

توجه کنید در مثال فوق آقای فلاح نمی خواهد اطلاعات سری شرکت را پیرامون موارد درخواستی بیان کند؛ از این رو بایستی از جواب دادن طفره رود. به پاسخ زیر توجه کنید:

جناب آقای رازی، درباره ی سؤال مطرح شده بایستی عرض کنم که امروزه مشتریان یکی از سرمایه های اصلی هر شرکتی به حساب آمده و شرکت ها تلاش های بسیاری برای حفظ و ارتقای آنها به کار می برند. شرکت ما هم از این قاعده مستثنی نیست. از آنجا که علاقمندی زیادی پیرامون این گونه سؤالات همیشه وجود داشته و از آنجا که... .

در این پاسخ اگر دقت کنید آقای فلاح در عین حالی که پاسخ می دهد، هیچ اطلاعاتی هم به او نمی دهد.

2. به طرف مقابل بفهمانید که سؤال مزبور جزو اسرار است و امکان پاسخگویی وجود ندارد.

مثال: آقای فلاح آیا امکان دارد در مورد قیمتی که سایرین در مناقصه اعلام کرده اند اطلاعاتی داشته باشم؟

در سؤال بالا آقای فلاح در صورت ارائه ی قیمت های مناقصه عملا تمام برگ های برنده ی خود را در مذاکره از دست خواهد داد. از این رو می تواند به شیوه ی زیر پاسخ دهد:

جناب آقای رازی بسیار علاقمند بودم که می توانستم در این زمینه سخنی بگویم، ولی از آنجا که مطرح کردن این گونه اطلاعات جزو اسرار شرکت است و تصور می کنم که خود جنابعالی نیز با بنده موافق باشید، اجازه می خواهم این موضوع را به روز باز شدن همه ی برگه های مناقصه موکول کنیم.

در جمله ی فوق علاوه بر اینکه به سوال آقای رازی پاسخ داده شده است، ولی عملا هیچ اطلاعاتی نیز داده نشده است و احترام طرف نیز حفظ شده است.

منبع: کتاب اصول و فنون مذاکره/ اثر محمدحسین غوثی و پرویز درگی

 

استنباطی: روش مذاکره تجاری از نگاه مولانا
انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

روش تحقق خودشکوفایی


خودشکوفایی روندی تدریجی و پیچیده نیست. شما میتوانید ماهیت حقیقیتان را تنها با تمرین، سکوت و تمرکز کامل روی خودتان، بشناسید. از آنجا که در سکوت، با خود واقعیتان روبهرو میشوید، میتوانید به نگاه کردن به استعدادهایتان، شروع کنید. پس از شناخت استعدادهایتان میتوانید برای کسب هر آن چیزی که دنبالش هستید، تلاش کنید. حتی اگر در این زمینه هیچ استعدادی نداشته باشید، میتوانید استعدادهایتان را در این راستا توسعه دهید تا به خواستهتان برسید.

زمانیکه موفق شوید خودتان و استعدادهای درونتان را پیدا کنید، دیگر زندگیتان هرگز مانند قبل نخواهد شد. از آن پس متوجه خواهید شد که توانایی تحقق هر آنچه را که میخواهید دارید. این الزام، اساس زندگی شما میشود. و این مزیت دائمی است که خودشکوفایی برای زندگی شما خواهد داشت.

اگر با دقت به همهی اطرافیانتان، خانواده، دوستان، همکاران و افرادی که در اجتماع با آنها تعامل دارید دقت کنید، متوجه خواهید شد که همهی آنها به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم به شما کمک میکنند. از اینرو شما نیز موظف هستید که بهترین نتیجه را برای همهی این افراد کسب کنید. زمانیکه به خودشکوفایی میرسید، باید بیشترین بهرهبرداری را از خودتان کنید، و در خدمت دیگران و تحقق آرزوها و تصوراتشان عمل کنید.

نقطه ی شروع آن است که استعدادهایتان را بشناسید و از آنها برای خدمت خالصانه به دیگران استفاده کنید. با اینحال، طی یک دورهی زمانی، ممکن است منافع شما در حوزههایی که با استعدادهای شما همخوانی ندارد، افزایش یابد. در چنین شرایطی، به یاد داشته باشید که حتی اگر استعدادی در آن زمینه خاص ندارید، توانایی ایجاد استعداد را با تمرین خواهید داشت.

با استعدادهایی که از درونتان شناختهاید شروع کنید، استعدادهایی که به آنها آگاه هستید، از آنها استفاده کنید تا خدمت خالصانه را به دیگران ارائه کنید. سپس سعی کنید استعدادهایتان را به سمت حوزهای که در آن هیچ استعدادی ندارید اما علاقه دارید هدایت کند. پس از توسعهی استعدادهایتان در این زمینه، از آنها برای ارائهی خدمت خالصانه به دیگران استفاده کنید.

اگر به اندازه کافی بالغ هستید تا ماهیت درونیتان را بشناسید و احساس کنید، پس زمان آن رسیده که به خودشکوفایی برسید.

روش عملیاتی برای رسیدن به خودشکوفایی

این جملات را به خودتان بگوئید، آنها را حس کنید و براساس عزم و ارادهای کامل به آنها عمل کنید.

1.من زمان زیادی را برای فکر کردن به خودم در سکوت، و تلاش برای خودشکوفایی و تحقق بخشیدن به پتانسیلهای واقعی خودم دارم.

2.لیستی از تمام استعدادهایم را آماده میکنم، تا بتوانم براساس این استعدادها خدمتی خالصانه را به همراه عشق، آزادی، شادی و فداکاری به تمام جهانیان ارائه دهم.

3.خودم را براساس استعدادهایم توسعه خواهم داد، و بر ضعفهایم غلبه خواهم کرد تا دائماً پیشرفت و ترقی کنم.

پس ابتدا خودت را بشناس، بقیهی چیزها به دنبال آن خواهد آمد.

 

روش تحقق خودشکوفایی
انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

روش های از بین بردن زمینه دروغ در زندگی زناشویی


دروغ عملی است که فرد کم و بیش به طور عمدی سعی می کند گفتار یا عمل نادرست خویش را در ذهن دیگران درست و حقیقی جلوه دهد. در واقع، دروغ سخن و مطلبی است که مطابق با واقع و حقیقت نیست؛ یعنی بین آنچه که توسط فرد بیان می شود و آنچه در جهان خارج وجود دارد رابطه ی منطقی و صحیح وجود ندارد. دروغ گویی یک صفت ناپسند است که بعضی از افراد بدان مبتلا هستند و در میان بعضی چنان شایع است که گویی به صورت عادی تلقی می شود. باید توجه داشت که لغزش دروغ گویی از دوران کودکی پایه گذاری شده است؛ زیرا وقتی کودک در روزهای اول زندگی توانایی سخن گفتن را پیدا می کند و قادر به حرف زدن می شود، حتی اگر بر اساس تخیل سخنی خلاف واقع بگوید، چون سخن او برای والدین شیرین است، در نتیجه، با خنده و شادی از او استقبال کرده و او را مورد تشویق قرار می دهند؛ غافل از این که همین امر موجب رشد این نابهنجاری در کودک می شود و بدین سان شخصیت کودک شکل می گیرد.

اکثر انسان ها در ابتدا و شروع روابط عاشقانه به طرز افراطی دروغ می گویند. در این مرحله از زندگی نیز باز برای ساختن تصویری مناسب از خود دروغ می گوییم، مخصوصا زمانی که پای جنس مخالف به این بحث باز شود، دروغ نیز خود به خود وارد می شود؛اما هنگامی که افراد ازدواج می کنند، این دروغ ها به نسبت دوران نامزدی و یا دوستی کمتر می شود.

بعضی از مردها معتقدند که نباید به همسرشان حقیقت را ابراز کنند و تصور می کنند با دروغ گویی می توانند همسر خود را قانع کرده و به قول معروف گول بزنند، اما در اکثر موارد این مسئله به نتیجه ی مطلوب نمی رسد و سبب اختلاف شدید خانوادگی می شود؛ زیرا مردان مانند زنان آن قدر با ظرافت دروغ نمی گویند که دروغشان برای همیشه پنهان بماند. زنان نیز به خطر دروغ گفته شده از سوی همسرشان دلخور می شوند. از طرفی زنان به دلیل احساسات لطیفشان زودرنج تر از مردان هستند. آنان با تلنگری کوچک روحیه شان به هم ریخته و حالت افسردگی و اضطراب در چهره شان به خوبی مشاهده خواهد شد.

حداقل انسانیت دروغ نگفتن است

سه نمونه از دروغ های رایج مرد به همسرش و روش های پیشنهادی:

دروغ رایج اول: بسیاری از مردان از این که احساس می کنند زنان تحمل شنیدن حقیقت را ندارند، به سادگی دروغ می گویند.

روش: شاید دروغ گویی آنها فقط به خاطر ناراحت نکردن همسرشان باشد، اما این را بدانند که هر چقدر هم که همسرشان از بیان حقیقت نگران و مشوش می شود، اما بهتر از دروغ گفتن است؛ زیرا روزی حقیقت در نزد زن فاش شده و آن زمان است که دنیا در برابر چشمان زن سیاه خواهد شد و کار به جاهای باریک خواهد کشید. پس دروغ نگویید. و اما یک توصیه به زنان: در صورتی که احساس کردید همسرتان به دلیل مصالح زندگیش به شما دروغ گفته و این دروغ تأثیر چندانی در وضعیت زندگی زناشویی و عشق و محبت بین شما ندارد بهتر است به روی خود نیاورید و از کنار آن بگذرید. مطمئن باشید همسرتان خواهد فهمید و شرمنده ی شما خواهد شد.

دروغ رایج دوم: بعضی از مردان در برابر غر زدن زنشان مجبور به گفتن دروغ هایی می شوند که در انجام و برآورده ساختن آن ناتوان هستند.

روش: به این گونه زنان باید گفت که هیچ گاه همسر خود را تحت فشار نگذارید و از او درخواست های غیر طبیعی نداشته باشید. مردی که زیر بار فشار سخن های همسرش باشد، دست به دروغ گویی می زند و به همسرش وعده هایی می دهد که خودش هم می داند از عهده ی آن بر نمی آید؛ اما به خاطر ساکت کردن همسرش و جلوگیری از کشمکش و جنگ اعصاب مجبور به دروغ گویی می شود. در این جا زن مقصر است. هر زنی باید شرایط همسرش را بداند. غرور و شخصیت مرد نباید زیر پا لگد مال شود. یک زن باید همسرش را آنقدر دوست داشته باشد که اگر زندگی، کمی و کاستی داشت، همراه و در کنار همسرش با مشکلات دست و پنجه نرم کند نه اینکه سبب لاف زنی و اغراق گویی و دروغ گویی همسرش شود.

دروغ رایج سوم: مردان برای اینکه در برابر همسر خود به قول معروف کم نیاورند، سعی می کنند دروغ بگویند. بعضی از زنان عادت دارند مزایای مردان دیگر را به رخ همسر خود بکشند؛ برای مثال می گویند شوهر دوستم مرد بسیار شجاعی است و یا این که بسیار دست و دلباز است و همه ی مال و اموالش را در اختیار همسرش گذاشته است. مردان به این مسئله حساسیت نشان می دهند و آنان دوست ندارند همسرشان مرد دیگری را برتر از او ببیند. گاهی مردان در برابر تمجید همسرشان از مرد دیگر دست به گفتن دروغ هایی می زنند؛ مثلا می گویند امروز در خیابان با پسر جوانی هیکل مند دعوا کردم و او را به شدت زدم. او چنین دروغی را می گوید تا اظهار دارد که او شجاع است.

روش: زن نباید محیطی فراهم کند که همسرش را وادار به گفتن دروغ هایی شاخدار کند. شما نباید شوهر خود را با مرد دیگری مقایسه کنید؛ بلکه او را همان طور که هست دوست داشته باشید.

 

منبع: 110 ویروس زندگی/ اثر احمد طرماح

محصولات پیشنهادی:

مولانا در قصه ی شاه و کنیزک روش عبور از بحران ها را می گوید


بود شاهی در زمانی پیش از این

ملک دنیا بودش و هم ملک دین

 

اتفاقا شاه روزی شد سوار

با خواص خویش از بهر شکار

 

یک کنیزک دید شه بر شاهراه

شد غلام آن کنیزک جان شاه

 

مرغ جانش در قفس چون می تپید

داد مال و آن کنیزک را خرید

و...

مولانا در قصه شاه و کنیزک ما را به سیر و سلوک باطنی به بهانه ی سفر نمادین شاه به صید و شکار و مواجه شدن او با حوادث و رخدادهای نمادین که هر یک معرف مراحل تکامل روح و روان و چگونگی گذر از بحران ها، موانع و دالان های تاریک وجود است رهنمون می سازد. او با به کارگیری واژگان کلیدی و بنیادی سفر،خواب، عشق، خیال، حکیم، طبیب، درد و درمان، مخاطبان صاحبدل را راهی سفر درونی برای پیمودن منازل عشق می کند تا آنها را از حرکت در مدارهای صفر درجه و گرفتار شدن در زندگی کاهنده و عشق هایی که از پی رنگ و ننگ است آزاد سازد. همه ی این ماجراها بهانه ایست برای نجات آدمی از زندان خود، زندان نفس، زندان فرهنگ، زندان طبیعت و جامعه، که هر یک از پی رنگی و جذبه ای کاذب انسان را به سوی خود می کشد و او را مسخر می کند.

مولانا در این قصه ی نمادین ما را با جهانی تازه، زیستنی متعالی و عشقی طربناک و شورانگیز آشنا می سازد. او با زدودن نقاب ها و پاک کردن رنگ های تیره و تار از دل های زنگار گرفته، نگاه کبود ما را به عالم هستی روشن و شفاف می کند.

پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود                               ز آن سبب عالم کبودت می نمود

او با برداشتن عینک های کبود و سیاه رنگ، نگاه درست و ناب را به بیننده ی اهل دل باز می گرداند. این دگرسانی و دگربودگی بدون پی بردن به نقص ها و نارسایی های وجود فعلی، امکانپذیر نیست.

برگرفته از کتاب عشق درمانی/ دکتر عبدالعظیم کریمی

 

عدد چهل روشی برای تکامل و پاک شدن باطن انسان


کسانی که با روش عارفانه آشنایی دارند به درستی می دانند که یکی از بنیادی ترین اموری که در ابتدای سلوک عرفا بدان اقبال می ورزند، چله نشستن است و این چله نشستن به معنای آن است که عارف یا به خلوت می رود و یا به "چله خانه".( چله خانه، خانه ای که سالکان ایام چله در آن به سر می برند.)

چله نشستن همان نشستن با خود است و پرهیز از دیدار دیگران و نه تنها در بستن به روی خویشتن که در بستن به روی اندیشه و احساس. در ازای این چهل روز و چهل شب عارف به خوراک و نوشیدنی اندک اکتفا می کند و چنان که گفته شد می کوشد که به چیزی جز به خدا نیندیشد و در دل تنها مهر خدا را بپروراند و بگستراند. این چگونگی درست مفهوم سخن حافظ شیرازی است:

                             که ای صوفی شراب آنگه شود صاف                                        که در شیشه بر آرد اربعینی

که در این بیت شراب با عارف مقایسه شده است. هم چنان که شراب هنگامی صاف می شود که اربعینی را در شیشه بگذراند. عارف نیز باید چهل روز را به خلوت و سکوت بگذراند تا وجودش مصفا گردد.

درباره ی واژه ی اربعین که همانند واژه ی اربعون برابر با عدد چهل است، در غیاث اللغات آمده:

«مجازا به معنی چله است که عرفا تا چهل روز به گوشه ای نشسته، تفکر و عبادت می کنند.»

چنان که حافظ شیرازی آورده است، درخت انگور اگر در شیشه یا در خُم چهل روز بماند به باده ی صافی دگرگون می شود. باید دانست که پیرامون رقم چهل در قرآن مجید چند بار سخن رفته است که ما ذیلا به نقل برخی از آن آیات می پردازیم.

از آیه ی 51 سوره بقره و همچنین آیه ی 142 سوره ی اعراف بر می آید که خداوند با موسی چهل شب وعده نهاده است. مضمون آیه ی 15 سوره ی احقاف بر آن است که آدمی در سن چهل سالگی به رشد کامل خود می رسد. و در آیه ی 26 سوره ی مائده آمده است که:

«ورود به سرزمین موعود 40 سال بر آنان(بنی اسرائیل) حرام شد و در بیابان سرگردان شدند.»

شماره ی چهل از دیرباز شماره ای مقدس دانسته می شده است. چنان که برابر با روایات دینی موسی برای دریافت ده فرمان از سوی خداوند، چهل روز در کوه طور توقف کرد و همراه با قوم بنی اسرائیل، چنان که گفتیم، چهل سال در صحرای سینا سرگردان بود. موسی 120 سال زندگی کرد که شامل سه دوره ی چهل ساله از زندگی اوست. عیسی چهل روز و چهل شب در بیابان می گشت پیش از آن که شیطان به وسوسه ی او بپردازد. ترسایان(دهخدا:پیروان دین مسیح) مدت چهل روز پیش از فرا رسیدن عید پاک روزه می گیرند.

محمدبن عبدالله(ص) در سن چهل سالگی نخستین وحی را دریافت کرد و در نتیجه سیر به سوی خدا را آغازید.

 • مسلمانان مدت چهل روز در از دست دادن عزیزی عزاداری می کنند.
 • طبق تورات داود(ع) چهل سال پادشاهی کرد و سلیمان که فرزند چهارم او بود نیز چهل سال بر سلطنت باقی ماند.
 • اسحاق فرزند ابراهیم در چهل سالگی ربکا را به همسری خود برگزید.
 • یونس پیامبر چون از شکم ماهی بیرون آمد، پیش بینی کرد که سرزمین نینوا پس از چهل روز نابود می شود ولی چون مردم نینوا به ندبه و زاری پرداختند، بخشیده شدند و سرزمینشان نابود نشد.
 • برابر آنچه در انجیل ها آمده ، عیسی پس از خیزش و پیش از آن که در آسمان چهارم فرود آید، چهل روز از سوی حواریون خود در اطراف دیده می شد.
 • درباره ی تکوین آدمی برابر آن چه در احادیث آمده لازم به یادآوری است که نطفه در زهدان پس از چهل روز شکل می پذیرد و در چهلمین روز بارداری زن است که همگی اجزاء و اندام های تن در جنین پدید می آید.
 • نیک است به یاد آوریم که در ایران باستان نیایشگاه ها دارای چهل ستون بوده اند و تقدیس این شماره بی گمان تا زمان صفویان دنباله داشته و انگیزه ی ساختمان چهل ستون گردیده است.

مولانا نیز در دفتر ششم مثنوی می گوید:

                        خلقت آدم چرا چل صبح بود؟                                                             اندر آن گل اندک اندک می فزود

اشاره به حدیث قدسی است که پروردگار فرمود:

«گِل آدم را در چهل روز به دست خویش سرشتم.»

منبع: کتاب ژرفای دریا/ اثر منیژه قربانی

 

عدد چهل روشی برای تکامل و پاک شدن باطن انسان
انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

روش طلایی قصد متضاد دکتر فرانکل


خود را برای انجام کارهایی که از آن ها ترس دارید، آماده کنید. از این پس گفت و گو با افراد مختلف، شرکت در بحث های جمعی و در کل هر چیزی را که باعث استرس شما می شود، انجام دهید.

اگر در برابر شخصی احساس راحتی نمی کنید از این پس در برابر او خود را دست بالا بگیرید، پاسخ او را جسورانه بدهید، نگاه او را تحمل کنید، از نظرات خود قاطعانه دفاع کنید، چهره خود را آرام و تأثیرگذار نگه دارید و با اعتماد به نفس به او بنگرید. کارهای زیادی می توانید انجام دهید. از جمله رفتن به فروشگاه برای پس دادن جنس، گرفتن پول خرد و اعتراض در مورد غذایی که دلخواه و مورد نظر شما نیست.

اراده خود را بر روی کاری که از آن نتیجه نگرفته اید، متمرکز کرده و خود را اجبار کنید که به آن دست یابید. هر چه این تمرینات از نظر شما مشکل باشند ضرورت انجام آن ها برای شما افزون خواهد شد.

در اصل شما از روش طلایی قصد متضاد دکتر فرانکل استفاده می کنید و با تمام وجود به سمت آن چه که از آن می ترسید، حمله می برید.

شما باید آن قدر بر خودتان مسلط باشید که در یک گروه یا در برابر مدیرتان، همان طور که در تنهایی با آسودگی خاطر به کارهای خانوادگی می پردازید، خونسرد و ریلکس باشید. همیشه و همه جا به خود بگویید:« من به این فکر نمی کنم که چگونه به نظر می آیم، بلکه در این اندیشه ام که چه هستم، قابلیت های ویژه واقعی من کدامند؟ توانایی هایم چیست و چه امکاناتی دارم؟»

بدانید هر موفقیتی، موفقیت های دیگری را هم به همراه خواهد داشت.

برگرفته از کتابچه اعتماد به نفس فوق العاده در چهل روز با اندکی تغییر/ اثر احمد حلت

 

روشی طلایی برای موفقیت در فروش


بسیاری از فروشندگان به من می گویند:« من این محصول یا این شرکت، یا کسانی که با آنها کار می کنم و یا کسانی که به آنها فروش می کنم را دوست ندارم، اما می خواهم در فروش آن موفق شوم. چه توصیه ای می توانید به من بکنید؟»

من کمکی به آنها نمی توانم بکنم. اگر محصولتان را دوست نداشته باشید و به آن اعتقاد نداشته باشید، با احتمال زیاد در فروش آن موفق نخواهید شد. رقابت بسیار زیاد است. اگر برای شرکت و برای رئیستان احترام قایل نباشید و اگر مشتریانتان را دوست نداشته باشید، در رقابت با فروشنده ای که جز آنچه شما هستید باشد، شانس موفقیتی نخواهید داشت.

یکی از روش های طلایی موفقیت در کار فروش این است که کاری را بکنید که دوست دارید. فروشندگان برجسته عاشق کالایی هستند که آن را به فروش می رسانند. آنها مشتاقانه به کالای خود ایمان و باور دارند. از کالایشان دفاع می کنند و بر سر آن می ایستند. شب و روز درباره اش صحبت می کنند. وقتی به رختخواب می روند، درباره اش فکر می کنند. وقتی صبح از خواب بیدار می شوند، بی صبرانه به مشتری فکر می کنند که کالایشان را به او نشان بدهند.

به فروشندگان برجسته در بهترین شرکت ها نگاهی بیندازید. خواهید دید که چقدر نسبت به کالا و خدماتی که ارائه می دهند تعصب دارند. به همین دلیل است که تا این اندازه فروش می کنند. یکی از فروشندگان خوب من زمانی گفت:« وقتی وارد این حرفه می شوید امرار معاش می کنید. اما وقتی این حرفه وارد شما می شود، زندگیتان عالی و کم نظیر می شود.» درست تر از این حرف را کسی نزده است.

کتاب هنر فروش کردن/ به نقل از برایان تریسی

 

روشی طلایی برای موفقیت در فروش
انتشار : ۸ دی ۱۳۹۷

برچسب های مهم

هشتم دی ماه زادروز بانو فروغ فرخزاد+ویدئو


فروغ‌الزمان فرخ‌زاد (زادهٔ ۸ دی ۱۳۱۳، تهران — درگذشتهٔ ۲۴ بهمن ۱۳۴۵، تهران)، معروف به فروغ فرخزاد و فروغ، شاعر نامدار معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. گفته شده است، فروغ فرخزاد در ۳۲سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت.

فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی، و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعهٔ تولدی دیگر، تحسین گسترده‌ای را برانگیخت. سپس مجموعهٔ ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به‌عنوان شاعری بزرگ تثبیت کند. آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند.

 


نسخه های کاربردی و کوتاه

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما