روش ها

روش ها

بر اساس آموزه های عرفانی

محل لوگو

روش هایی برای داشتن اعتماد به نفس


روش هایی برای داشتن اعتماد به نفس

تصویری که شما در ذهن خود و درباره ی خود دارید، نقشی بسیار تعیین کننده در میزان اعتماد به نفستان دارد. چه تصویری از خود درباره ی عملکردتان دارید؟ آیا شما خود را فردی موفق می دانید یا فردی شکست خورده و ناکام؟ بدون هیچ تعارفی به این سؤال پاسخ دهید که در ذهنتان چه تصویری از خود دارید؟ اگر در ذهنتان خود را فردی ناکام و شکست خورده و ناموفق می پندارید مطمئن باشید تا زمانی که این تصویر ذهنی و تلقی شخصی اصلاح نشود، اعتماد به نفستان بهبود پیدا نمی کند. برای اصلاح این تصویر ذهنی رعایت دو نکته بسیار ضروری است:

اول: موفقیت های پیشین خود را به یاد بیاورید.

دوم: از مرور شکست ها و ناکامی ها دست بردارید.

توضیحاتی درباره نکته اول: علت فراموش کردن موفقیت ها، از یاد بردن داشته هاست. وقتی شخصی مدام می نشیند و پرونده ی شکست های خود را مرور می کند، همان ها در ذهنش برجسته می شود و گاهی به سبب شدت و درد تکرار ذهنی و زبانی، این خاطره و تأثرات ناشی از آن سال ها باقی ماند. از سویی، چون موفقیت ها را کوچک و کم رنگ می پندارد از مرور آن ها اجتناب می کند و به زودی این قبیل کامیابی ها از ذهنش محو می شود.

شرح موفقیت های خود را بنویسید. حتما این کار را انجام دهید. به احتمال قریب به یقین در دل می گویید:«ای بابا! این کارهایی که من کردم نوشتن ندارد...» یا این کار را به بعد موکول می کنید.

بگذارید خیالتان را راحت کنم: دست به کار شوید و گرنه برای اعتماد به نفس شما اتفاق مثبتی نمی افتد! همچنان دارید این سطور را می خوانید و جلو می روید؟! کافی است! بلند شوید، قلم و کاغذی بردارید و شرح موفقیت هایتان را بنویسید.

موفقیت می تواند انجام یک کار معنوی مثل صدقه دادن، دعا کردن و کمک به یک آدم معلول و شرکت در یک جلسه ی آشنایی با معارف باشد؛ می تواند کمکی مفید و ارزشمند باشد که در حق دوست یا همسایه تان انجام داده اید؛ می تواند یک موفقیت تحصیلی و شغلی باشد؛ می تواند اتمام یک کار جزیی اما نیمه تمام باشد که سرانجام آن را به پایان رسانده اید! حتی می تواند ایجاد یک صفت اخلاقی خوب در خودتان باشد. حتی مطالعه ی این مطلب تا همین قسمت هم نوعی موفقیت است چرا که شما خواسته اید وضعیت اعتماد به نفستان را بهبود بخشید.

توضیحاتی درباره نکته دوم: تجدید خاطرات تلخ و مرور اتفاقات ناراحت کننده ی گذشته، از لحاظ روحی به شما آسیب می زند. آدم های ناموفق و افسرده، بیشتر مشغول مرور خاطرات تلخ خویش هستند و صفحات غم بار دفترچه ی خاطرات خود را بارها و بارها ورق می زنند. وقتی از یکی از مربیان حرفه ای فوتبال، پس از شکست در مسابقه ای حیاتی پرسیدند:«اکنون چه احساسی دارید و چه چیزی ذهن شما را مشغول کرده؟» بلافاصله گفت:«تمام فکرم این است که در مسابقه ی بعدی چگونه می توانم موفق شوم!» او حتی یک لحظه هم برای شکست خود تأسف نمی خورد. با خودتان عهد ببندید که دیگر راجع به گذشته فکر نکنید. امروز روز تولد شماست. روز پوست انداختن و از پیله ی گذشته به در آمدن! چند بار زمین خورده اید؟ چندبار جز ناکامی نصیبی نبرده اید؟ چند بار درها را به روی خود بسته دیده اید؟همان بهتر که به خاطر نیاورید! همان بهتر که پاسخ این پرسش را ندانید! در اصل شما خاطره ای از گذشته ندارید چرا که امروز به دنیا آمده اید.

اگر هم بر یادآوری گذشته اصرار دارید فقط موفقیت ها، دستاوردها و کامیابی های خود را مرور کنید. اگر هم ناخواسته شکست ها و تلخی های گذشته به ذهنتان آمد، بلافاصله حواس خود را پرت کنید؛ تغییر موقعیت دهید، آبی به سر و صورتتان بزنید، به یک دوست صمیمی زنگ بزنید. اگر هم در طول روز فکر شکست های گذشته بارها و بارها فضای ذهنتان را اشغال کرد، هر بار همین روش را به کار ببرید و بکوشید با تغییر وضعیت، سمت و سوی افکار خود را تغییر دهید. اگر مدتی چنین کنید، ایمان داشته باشید که آن خاطره ی ناخوشایند، به مرور در ذهن شما کمرنگ و چه بسا محو می شود.

منبع: مجله راز، شماره 5، سید مجتبی حورایی، ص 16 و 17

  انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 186

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

نسخه های کاربردی و کوتاه

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما